Stelou mu a leští trofeje. V Trumpově golfovém klubu prý pracují nelegální migranti

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 12. 2018 7:55
Když se Gilberta Dominguezová ucházela před dvěma roky o místo hotelové pokojské, přiznala ženě vedoucí pohovor, že její doklady nejsou ve Spojených státech platné. Že je nelegální migrantka. "Odpověděla, že je to jedno, ale nemám o tom mluvit," vzpomíná nyní čtyřiatřicetiletá Dominguezová. A tak začala pracovat v golfovém středisku v New Jersey. Sportovní resort je součástí golfového "impéria" amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Prezident USA Donald Trump při hraní golfu v jednom ze svých golfových resortů u skotského města Aberdeen.
Prezident USA Donald Trump při hraní golfu v jednom ze svých golfových resortů u skotského města Aberdeen. | Foto: Reuters

Dominguezová je už několikátou současnou či bývalou zaměstnankyní, která vypověděla, že v klubu údajně pracují nelegální migranti. Je to přitom Trump, kdo se ostře vyjadřuje na jejich adresu už od prezidentských voleb v roce 2016.

První dvě ženy, které se o pracovních podmínkách v golfovém středisku rozhodly promluvit, jsou sedmačtyřicetiletá Victorina Moralesová z Guatemaly a šestačtyřicetiletá Sanda Diazová z Kostariky. Jejich svědectví přinesl minulý týden americký deník The New York Times.

Po zveřejnění se novinám ozvaly další dvě ženy - Dominguezová a čtyřiatřicetiletá Floridalma Bautistová, taktéž z Guatemaly. Všechny pracovaly nebo pracují na pozici pokojských. 

"Dělá tam mnoho lidí bez papírů," popisuje Diazová poměry v golfovém resortu v New Jersey. Moralesová odhaduje, že může jít o nejméně dvanáct pracovníků. Podle The New York Times přitom golfový areál zaměstnává okolo čtyřiceti až osmdesáti lidí, podle sezony.

Moralesová tvrdí, že po příchodu do Spojených států v roce 1991 obdržela zfalšované dokumenty týkající se sociálního pojištění a povolení k trvalému pobytu. Doklady si prý koupila od padělatele v New Jersey. 

Diazové k falešným dokumentům údajně dopomohl přímo někdo z golfového areálu.

Není jasné, jestli o této skutečnosti věděla společnost Trump Organization, pod kterou sportovní hřiště v New Jersey spadá. Nebo dokonce prezident Trump. Přinejmenším dva přímí nadřízení ale nelegální status žen znali, tvrdí Moralesová a Diazová.

Podobný mechanismus popisují i další dvě ženy, Bautistová a Dominguezová. První zmíněná pracovala v resortu od roku 2013 a podle svých slov také s falešnými doklady, ačkoliv to na přijímacím pohovoru zjistili. Jakmile však Bautistová získala pracovní povolení, místo opustila. Nyní obsluhuje mycí linku. 

Vedení resortu zveřejněné informace popírá. Společnost Trump Organization se v písemném vyjádření nechala slyšet, že při nabírání zaměstnanců dodržuje striktní pravidla. Kdokoliv s falešnými dokumenty bude vyhozen, dodala společnost. 

Stlala mu postel, prala oblečení

To se týká i jedné ze čtveřice žen, které v posledních dnech promluvily. Moralesová v golfovém středisku stále pracuje. A to už pět let. Teď prý očekává, že po zveřejnění svého příběhu přijde o místo.

Moralesová ale podle svých slov chtěla veřejně promluvit, přestože jí hrozí i deportace. Vadily jí negativní komentáře Donalda Trumpa a jejích přímých nadřízených na adresu nelegálních migrantů, které jí už přišly za hranou. 

"Každé ráno jsem sama sobě říkala: ‘Když na tebe budou křičet, prostě to ignoruj. Tu práci potřebuješ,'" vzpomíná Moralesová. Matka tří dětí v resortu pečovala také o osobní věci Trumpa, se kterým se několikrát osobně setkala. Stlala mu postel, prala oblečení nebo leštila jeho golfové trofeje.

"Unavují nás urážky a způsob, jakým o nás mluví, přestože ví, že mu pomáháme vydělávat peníze," říká Moralesová. Deník The New York Times zkontaktovala přes svou právničku, do rodné Guatemaly se vrátit nechce. Její rodina tam prý dlouhodobě čelí výhrůžkám smrtí. 

Moralesová doplňuje i několik detailů. Když byl Trump v listopadu 2016 zvolen prezidentem, manažer prý ženě řekl, že jí pomůže obstarat novou kartu sociálního pojištění a přistěhovalecké vízum. Moralesová také vypověděla, že ji do golfového střediska každý den vozil někdo ze zaměstnanců autem, protože kvůli nelegálnímu statusu neměla šanci získat řidičský průkaz. 

"Mluvte anglicky, ne španělsky" 

Podobné vzpomínky mají i její bývalé kolegyně. Nadřízení jim měli zakazovat mluvit jejich rodnou řečí a nutit je do angličtiny. Nesměly mluvit o hrubém zacházení, jinak je čekal vyhazov.

Dominguezová uvedla, že v golfovém resortu pracovala asi šest měsíců v době prezidentské kampaně. "Probírala jsem s ostatními pracovníky, jak nás může nazývat zločinci a drogově závislými, když přímo tady pracujeme?" naráží rodilá Kostaričanka na Trumpova slova na adresu nelegálních přistěhovalců. 

Trump vystupuje proti nelegální migraci už od prezidentských voleb. Stejnou rétoriku si s sebou přinesl i do Bílého domu. Opakovaně volá například po stavbě ochranné zdi na americko-mexické hranici, která by zamezila vstupu nelegálních migrantů. Úřad amerického prezidenta také vyzval firmy v USA, aby důkladněji "lustrovaly" své pracovníky. 

Trump inicioval a spolufinancoval také zřízení elektronické národní databáze E-Verify, kterou označuje za svou prioritu v migrační politice. Databázi používají zaměstnavatelé amerických firem, aby si ověřili imigrační status lidí, které chtějí přijmout. 

Jak ale zjistil list The New York Times, golfový resort v New Jersey federální databázi E-Verify nepoužívá. Na rozdíl od klubů v Severní Karolíně nebo na Floridě. Trump vlastní golfových areálů hned několik, i mimo USA. 

Video: Trump přemýšlí hlavně o zisku pro sebe. Náklonností k Putinovi se nikdy netajil, říká Kabrhelová

Donald Trump je ve velké defenzívě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce jeho kampaně s Ruskem, říká novinářka Lenka Kabrhelová | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy