Trumpův golfový resort ve Skotsku ničí vzácné písečné duny. K přírodě se chováme skvěle, tvrdí firma

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
30. 7. 2018 7:25
Písečné duny se ve Skotsku vyvíjely přes čtyři tisíce let. Podle vládní organizace Skotské národní dědictví ale byla zničena třetina z nich kvůli golfovému areálu.
Donald Trump hraje golf ve svém resortu v Aberdeenshire.
Donald Trump hraje golf ve svém resortu v Aberdeenshire. | Foto: Reuters

Aberdeen - Někteří politici si možná oddechnou, když si americký prezident Donald Trump, známý svým impulzivním chováním, naordinuje dovolenou a odjede relaxovat na golf. V takovou chvíli ale zřejmě zbystří ochránci přírody. Jeden ze dvou Trumpových golfových resortů ve Skotsku totiž ničí tamní písečné duny.

Jedná se o golfový areál v obci Aberdeen na východě Skotska, který vybudovala Trumpova firma Trump Organization v roce 2012. 

Na poškození dun upozorňuje zpráva, kterou před několika dny zveřejnila skotská vládní organizace Skotské národní dědictví. A to částečně na nátlak ochránců životního prostředí. Už v minulosti se totiž ozývaly kritické hlasy, že provoz areálu v Aberdeenu není šetrný k přírodě.

Podle zprávy bylo zničeno 68 hektarů dun z celkových 205 hektarů, tedy zhruba jedna třetina.

"Duny přišly o většinu svých podstatných geomorfologických znaků," píše se v textu, o kterém informoval britský zpravodajský server The Guardian

K životu už se neprobudí

Řeč je přitom o jednom z nejvýznamnějších systémů dun, na které lze ve Velké Británii narazit. Písečné úkazy, které zdobí okolí golfového areálu, jsou navíc pohyblivé a vyvíjely se přes čtyři tisíce let. Odborníkům také pomáhají při studiu pobřeží.

To všechno vedlo ochránce k tomu, že útvary přidali na seznam takzvaných "míst zvláštního vědeckého zájmu". Jde o obzvlášť chráněné oblasti, které vyžadují výjimečnou ochranu.

Třetina dun, které nevydržely zásah člověka, má podle zprávy nulovou šanci, že by se v budoucnu znovu "uzdravily". "Stavba nového golfového hřiště si vyžádala zemní a výkopové práce, zasazení stromů, další zeleně a herních polí, odvodňování, zavlažování a výsev trávy. To se podepsalo na morfologii dun a narušilo to přirozený proces," uvádí dokument.

"To, co se teď děje, v podstatě znamená, že budoucí generace geologů a geografů už tohle místo nenavštíví," myslí si Bob Ward z Granthamova výzkumného institutu pod Londýnskou školou ekonomie. Podle něj skotská vláda neudělala dost, aby zabránila kolapsu dun. 

To, že pozemek měl vzniknout v chráněné oblasti, vzbuzovalo obavy už na začátku. Trump ale opakoval, že svůj oblíbený sport bude hrát právě v těchto místech, jinak od celého projektu ustoupí. Konglomerát se tenkrát také nechal slyšet, že životní prostředí bude dokonce v lepším stavu než před stavbou.

Když navíc skotská vláda v roce 2008 posvětila stavbu resortu, věřila, že ekonomická prosperita převáží nad možnými dopady na životní prostředí. Impérium Trump Organization dále přislíbilo, že díky novému rozlehlému areálu vznikne šest tisíc pracovních míst. O několik let později se však podle vlády ukázalo, že firma slib zdaleka nenaplnila.

Trump Organization problémy vyvrací 

Společnost nicméně popírá jak ekonomické nedostatky, tak ničení vzácné krajiny. Sama svůj přístup k životnímu prostředí označila za prvotřídní. Zástupkyně ředitele resortu v Aberdeenu Sarah Maloneová uvedla, že konglomerát vlastní v oblasti méně než pět procent území, které má status místa zvláštního vědeckého zájmu. 

Přiznává ale, že prostředí se změnilo, protože bylo potřeba kvůli golfu zasít trávu. "Naši poradci pro životní prostředí a organizace Skotské národní dědictví mohou potvrdit, že mnoho z jedinečných znaků krajiny zůstalo zachováno," citovala agentura AP Maloneovou. 

Trump Organization by přitom golfové areály v Aberdeenu a Turnberry, který leží na jihozápadě země, ráda rozšířila. Firma minulý týden předložila návrh, který do budoucna počítá s investicemi v hodnotě 150 milionů liber (asi 4,5 miliardy korun), informovala agentura Reuters. V resortu Aberdeen by mohly vzniknout stovky hotelových pokojů, sportovní centra nebo dráha pro vyjížďky na koni. 

Americký prezident vlastní celkem sedmnáct golfových hřišť, většina z nich se nachází v USA. Jednou by rád měl také v pořadí druhé golfové středisko v Dubaji a další v Indonésii na ostrově Bali. 

Video: Trump přemýšlí hlavně o zisku pro sebe. Náklonností k Putinovi se nikdy netajil, říká novinářka Kabrhelová

Donald Trump je ve velké defenzívě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce jeho kampaně s Ruskem, říká novinářka Lenka Kabrhelová | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy