Berlín/Kyjev – Donedávna vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková možná nakonec nebude potřebovat operaci, o niž usilovala během výkonu trestu.
Tvrdí to alespoň šéf berlínské kliniky Charité, kde se politička léčí. Trpí bolestmi v zádech a na pravé noze.
Jisté zlepšení
Vůdkyně parlamentní strany Vlast (Baťkivščyna) přijela do Německa z irského Dublinu, kde se minulý týden zúčastnila kongresu Evropské lidové strany (EPP).
Šéf kliniky, neurolog Max Einhäupl, nyní potvrdil, že trvalé bolesti zad způsobuje vyhřezlá ploténka.
Tymošenkovou opakovaně vyšetřoval už loni v Charkově, kde byla pod dozorem vězeňské služby hospitalizována v nemocniční cele. Společně s dalšími kolegy tehdy tvrdil, že pouze operace může přispět k její úspěšné léčbě.
Západní politici proto na tehdejší ukrajinské vedení apelovali, aby umožnilo odjezd vězněné političky do zahraničí na léčení. Bylo to také jednou z podmínek podpisu asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií, kterou minulé ukrajinské vedení odmítlo.
Nyní ale Einhäupl rozhlasové stanici Deutsche Welle řekl, že chirurgickému zákroku se Tymošenková nakonec možná vyhne. Akutní stav prý panoval loni v květnu a v červnu.
Expremiérka by se měla v Berlíně zdržet zhruba týden. "Podle toho, jak znám paní Tymošenkovou, se bude snažit co nejdříve vrátit na Ukrajinu," prohlásil neurolog.
Bez podpatků ani ránu
Expremiérka strávila ve vězení 2,5 roku. Propuštěna byla na základě usnesení ukrajinského parlamentu, který zrušil zákon, na jehož základě byla odsouzena k sedmi rokům.
Režim jejího bývalého politického rivala Viktora Janukovyče měl za to, že expremiérka nasmlouvala s Ruskem nevýhodné plynařské dohody.
Ukrajinská prokuratura, kde se vyměnilo vedení, ihned po propuštění zastavila i stíhání Tymošenkové za údajné daňové úniky a defraudace. Parlament ji pak, stejně jako bývalého ministra vnitra Jurije Lucenka, rehabilitoval na základě rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva.
Tymošenková se pohybuje na invalidním vozíku nebo s chodítkem. V rozhovoru pro BBC řekla, že se může postavit jen na levou nohu, zatímco na pravou nikoliv.
Novináři si všimli, že ani na invalidním křesle si bývalá první dáma ukrajinské politiky neodpustila tradičně vysoké podpatky. Na dotaz, zda jí kvůli bolestem nevadí deseticentimetrové podpatky, řekla, že "podpatky jsou možná symbolem boje proti tomu, že mne chtěli zlomit".
"Chápete, jsem žena. Chci být nejen vnitřně silná, ale aby to i zvenčí všechno vypadalo tak, že jsem pořádku. Po nadcházející operaci budu opravdu v pořádku."