Tymošenko pro Aktuálně.cz: Dnešek je velký den

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
Aktualizováno 22. 2. 2014 14:04
Manžel vězněné expremiérky předpovídá, co bude jeho žena po propuštění dělat.
Oleksander Tymošenko na snímku z léta 2011.
Oleksander Tymošenko na snímku z léta 2011. | Foto: Reuters

Praha - Manžel vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové Oleksandr v pátek nadšeně uvítal zprávu o možném propuštění své ženy svobodu. "Je to výjimečná, skvělá zpráva. Nevěřil jsem tomu, že se to může stát právě dnes. Je to velký den," řekl Aktuálně.cz.

V sobotu ukrajinský parlament odhladoval expremiérčino propuštění a tak vyšla na svobodu.

Tymošenko, který v Česku získal azyl a žije tu už dva roky, nepředpokládá, že by jeho manželka po propuštění odcestovala za ním do Prahy. "Na Majdanu jsou do ní vkládány velké naděje. Jakmile bude na svobodě, lidi chtějí, aby se okamžitě dostala k nim," uvedl.

"Je nemocná, vím, že se musí léčit. Pro mne je nejdůležitější její zdraví. Budu se ji snažit přesvědčit, aby jela na léčení do kliniky do Berlína. Chci o ni pečovat. Moc tomu ale nevěřím, že opustí za této situace Kyjev," dodal. 

Ocenil, že poslanci schválili příslušnou změnu právě dnes, kdy byla podepsána dohoda o ukončení politické krize.

"Byl to den plný kladných událostí. Máme velkou radost. Velmi příznivá byla také reakce Majdanu," řekl Tymošenko.

Rozhodnutí parlamentu, který zrušil skutkovou podstatu trestného činu, za nějž byla expremiérka napodzim roku 2011 odsouzena k sedmi letům odnětí svobody, označil za logické.

Náměstí Nezávislosti, 21. 2. 2014.
Náměstí Nezávislosti, 21. 2. 2014. | Foto: Reuters

"Mělo se to stát už dávno. Zákony, které byly dnes zrušeny, jsou přežitkem a patří na smetiště," dodal. Sám prý ale nevěřil, že návrh, který poslanci z opoziční strany Vlast předložili na zasedání parlamentu, bude odhlasován.

"Je to jeden z největších problémů pro Stranu regionů i pro prezidenta Viktora Janukovyče. K naší velké radosti bylo příslušné usnesení schválené absolutní většinou poslanců. Je to pro nás nesmírně důležitá událost," řekl.

O propuštění původně rozhodnout soud a hlavně - usnesení parlamentu musel podepsat prezident Janukovyč. Ten je však dnes mimo Kyjev a tak parlament rozhodl bez něj.

"Pro něj (Janukovyče) je to nejbolavější otázka jeho života. Nejvíc ze všeho se bojí okamžiku, když se (Julie) dostane na svobodu. Nemůže si už ale dovolit nepodepsat," konstatoval. 

 

Právě se děje

Další zprávy