Státy EU daly zelenou evidenci cestujících v letadlech. Sbírání dat má pomoci odhalit rizikové osoby

ČTK ČTK
21. 4. 2016 14:44
Členské země EU potvrdily vznik systému jmenné evidence pasažérů leteckých spojů (tzv. PNR). Minulý týden s návrhem vyslovil souhlas europarlament. Státy mají dva roky na uvedení systému do praxe. Údaje od leteckých přepravců mají v době, kdy panuje strach z teroristů, umožnit rychleji vystopovat rizikové cestující. Obsahovat budou jméno, den a trasu letu, údaje o letence, kontakt, cestovní kancelář, která let objednávala, způsob platby, číslo sedadla a informace o zavazadlech. Letečtí přepravci budou muset poskytnout úřadům informace o letech mířících přes vnější hranici Unie. Směrnice ovšem umožňuje členským zemím sbírat také data o vnitrounijních letech na nepovinném základě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 4 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 7 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy