EU zpřísní kontroly svých hranic kvůli boji s teroristy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2015 7:44
Lídři zemí EU zdůraznili potřebu "systematických a koordinovaných" kontrol občanů členských zemí Unie a jejich porovnávání s databázemi využívanými v protiteroristickém boji.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel – Summit Evropské unie vyzval k co nejrychlejšímu přijetí pravidel umožňujících výměnu informací o pasažérech leteckých společností. Je to jeden z bodů čtvrtečního společného prohlášení prezidentů a premiérů zemí osmadvacítky k problematice boje s terorismem.

Příslušná legislativa umožňující sdílet tyto informace už existuje, narazila však v Evropském parlamentu, kde měli někteří europoslanci obavy z jejího přílišného zasahování do soukromí občanů. Nyní už dala Evropská komise najevo odhodlání rychle hledat takovou podobu kompromisu, která by umožnila legislativu schválit.

Český premiér Bohuslav Sobotka po summitu řekl, že shoda na konkrétních potřebných opatřeních existuje napříč členskými zeměmi EU. Ohledně směrnice o evidenci leteckých pasažérů podle něj slíbil spolupráci předseda europarlamentu Martin Schulz.

Lídři zemí EU zdůraznili potřebu "systematických a koordinovaných" kontrol občanů členských zemí Unie a jejich porovnávání s databázemi využívanými v protiteroristickém boji.

Unie tak reaguje na vysoký počet evropských občanů, kteří odjíždí bojovat například do Sýrie a pak se radikalizovaní vrací zpět na území EU.

Evropská komise by proto měla co nejrychleji připravit konkrétní návrh, jak podobné opatření provádět. Na základě jejího návrhu členské země také posoudí určité změny nynějších pravidel hraničních kontrol.

"Budeme čelit tomuto nebezpečí ne s emocemi a přehnaně, ale s klidem a rozhodností," zdůraznil na tiskové konferenci šéf Evropské rady Donald Tusk.

Mezi další opatření, které prohlášení zmiňuje, patří například plné využití existujících schengenských pravidel tak, aby byly zlepšeny kontroly na vnějších hranicích EU.

"Česká republika patří mezi země, které si nepřejí znovubudování hranic mezi členskými zeměmi," zdůraznil Sobotka. Právě proto je podle něj třeba zlepšit zabezpečení hranice vnější.

Lepší výměna informací

Bezpečnostní a právní orgány by podle prohlášení měly posílit sdílení informací a spolupráci, včetně kooperace s evropskými organizacemi jako je Europol a Eurojust. Prohlášení zdůrazňuje také potřebu potírání obchodu se zbraněmi, lepší spolupráci zpravodajských služeb členských zemí či výměnu informací z trestních rejstříků.

Státy EU také rychle posílí pravidla proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Země by také měly umět nacházet a likvidovat extremistický a teroristický obsah na internetu, včetně lepší spolupráce úřadů i soukromých firem na celoevropské úrovni. Státy by měly zlepšit své komunikační strategie, podporovat toleranci, základní svobody a solidaritu napříč EU, včetně dialogu mezi vírami. Sobotka podtrhl práci ve věznicích, kde jsou nyní někteří zejména mladí lidé radikalizováni.

V prohlášení je zmíněna také potřeba postavit se teroristickým ideologiím či nutnost "dát hlas obětem".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy