Stát New York žaluje Trumpovu vládu kvůli cestovním omezením pro své obyvatele

ČTK ČTK
10. 2. 2020 21:00
Americký stát New York zažaloval federální vládu prezidenta Donalda Trumpa za to, že vyjmula newyorské obyvatele z programů urychlujících vstupní formality při návratu do USA. Obyvatelé New Yorku se ocitli na federální černé listině kvůli novému zákonu, který v tomto americkém státě umožňuje přistěhovalcům bez dokladů získat řidičské průkazy bez obav před udáním imigračním úřadům.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Stát New York v žalobě, kterou podal u federálního soudu na Manhattanu, tvrdí, že federální opatření je protiústavní, neboť ústava zaručuje všem americkým státům rovný přístup.

Trumpova republikánská vláda vede s jednotlivými americkými státy i městy, kde jsou u moci demokraté, řadu sporů kvůli migraci. Trump zastává přísný postup a žádá při zátazích proti migrantům bez dokladů spolupráci, což ale řada měst, států i institucí včetně vysokých škol odmítá.

Ve státě New York začal loni v prosinci platit zákon, který zajišťuje přistěhovalcům bez dokladů bezpečí před imigračními úřady, pokud se rozhodou získat řidičské oprávnění.

Washington zákon kritizoval a americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti před týdnem oznámilo, že obyvatelé státu New York se již nemohou účastnit některých programů Trusted Traveler Programs pro důvěryhodné cestující. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že federální úřady již nemají přístup k potřebným registrům, které jsou programy vyžadovány.

Obyvatelé New Yorku již například nemohou žádat o členství v programu Global Entry, který umožňuje vyhnout se na hranicích a letištích zdlouhavým celním kontrolám díky tomu, že federální úřady zájemce předem prověří a označí zvláštním dokladem za bezpečné a důvěryhodné osoby. To samé platí o programech NEXUS pro snadné překračování hranic mezi USA a Kanadou nebo FAST pro rychlé odbavování komerčních zásilek mezi USA, Mexikem a Kanadou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy