Starosta odmítl pohřbít romskou holčičku. Údajně kvůli místu

ČTK ČTK
4. 1. 2015 15:12
Podle rozhodnutí starosty dvouapůltisícového městečka ve Francii získají místo na obecním hřbitově přednostně ti, kteří platí daně.
Romové na předměstí Paříže. Ilustrační foto
Romové na předměstí Paříže. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Paříž - Pobouření vyvolalo ve Francii rozhodnutí starosty města Champlan zakázat pohřbení romského dítěte na obecním hřbitově. Podle hlavy samosprávy mají přednostní právo na místo posledního odpočinku ti, kteří platí daně. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Starosta ale v neděli prohlásil, že šlo o nedorozumění a že takový zákaz nevydal. "Nikdy jsem neřekl, že jsem proti tomuto uložení do hrobu. Vysvětloval jsme jen, jak se spravují obecní hřbitovy," řekl starosta Christian Leclerc agentuře AFP o telefonátu s redakcí listu Le Parisien.

Novinářka podle něj jeho slova vytrhla z kontextu. Uvedl také, že v den, kdy se romská rodina obrátila na radnici, byl na dovolené a že ho v této otázce zastupovala osoba bez zkušenosti s podobnou problematikou.

Jenže podle pohřební služby, která se na žádost rodiny zesnulé obrátila na radnici Champlanu, starosta pohřbení skutečně odmítl, a to bez jakéhokoli vysvětlení. "Není povinen se ospravedlňovat, ale podobné odpovědi jsou velmi vzácné," řekl šéf pohřebního ústavu v obci Corbeil Julien Guenzi.

Romská holčička, jejíž rodina údajně žije v romské osadě nedaleko dvouapůltisícového městečka Champlan, asi dvacet kilometrů jižně od Paříže, zemřela prý 26. prosince na syndrom náhlého úmrtí kojenců. Starosta Christian Leclerc své rozhodnutí neposkytnout místo k jejímu pohřbu zdůvodnil tím, že na obecním hřbitově dochází volná místa, a přednostně ho tak získají lidé, kteří platí v místě daně.

Nepochopitelné a nehumánní, tvrdí kritici

Hrobové místo k pohřbení zesnulé Romky už nabídl starosta nedalekého města Wissous Richard Trinquier. Tamní hřbitov prý přijme tělo Romky stejně jako kohokoli jiného.

"Každý má právo na slušný pohřeb," uvedl. Postup svého kolegy v úřadu označil za "nepochopitelný" a "nehumánní". Pohřeb by se měl nakonec konat toto pondělí, deset dní po dívčině smrti.

Kritiky se Leclerc dočkal také ze strany aktivistů bojujících za větší solidaritu s Romy. Chování hlavy Champlanu označili za případ "rasismu, xenofobie a stigmatizace". "Tváří v tvář smrti bychom si měli být všichni rovni," uvedl k případu poslanec francouzského parlamentu za zelené François de Rugy.

Přítomnost Romů z východní Evropy, především z Rumunska a Bulharska, je ve Francii žhavým politickým tématem. Země prosazuje jeden z vůbec nejpřísnějších postupů proti romským imigrantům, včetně pravidelné likvidace jejich táborů a nucené deportace do zemí původu. Proti tomu však protestují ochránci lidských práv. Většina z téměř 20 tisíc Romů žijících ve Francie bydlí v provizorních osadách na okrajích měst.

 

Právě se děje

Další zprávy