Realitní kanceláře na Ústecku odmítají Romy, tvrdí Šabatová

ČTK ČTK
22. 12. 2014 12:09
Podle ombudsmanky Šabatové se někteří realitní makléři dopouštějí diskriminace. O problému informovala oblastní sociální pracovnice.
Ombudsmanka Anna Šabatová.
Ombudsmanka Anna Šabatová. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Brno - Někteří realitní makléři na Ústecku se dopouštějí přímé diskriminace, protože odmítají zprostředkovat jednání o nájmu bytu pro zájemce z řad Romů. Informovala o tom ombudsmanka Anna Šabatová s tím, že svobodná volba nájemníka má své meze, které jsou v těchto případech překračovány.

O věci již vyrozuměla Realitní komoru ČR, Asociaci realitních kanceláří ČR a Českou komoru realitních kanceláří. Podle Šabatové budou mít tyto kauzy s největší pravděpodobností dohru před soudem.

Kancelář ombudsmanky vyrozuměla o potížích při hledání bytů pro Romy na Ústecku jedna ze sociálních pracovnic. Pokoušela se jim pomoci při hledání bydlení. Když ale realitním makléřům řekla, že hledá bydlení pro Romy, odmítli sjednat prohlídku bytů s tím, že jejich majitelé v nich Romy nechtějí.

Šabatová vysvětlila, že diskriminace se nedopouštějí pouze majitelé bytů, ale také realitní makléři, přestože jednají podle pokynů majitelů bytů. K ověření situace využili pracovníci kanceláře ombudsmanky tzv. situačního testování. Spolupracovali přitom s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva.

Dvě pracovnice na žádost ombudsmanky zatelefonovaly do realitních kanceláří s tím, že se představily jako Romky a požádaly o zprostředkování nájemního bytu. Makléři jim následně sdělili, že byt jim nezprostředkují, protože v nich jejich majitelé nechtějí mít nastěhované romské rodiny.

Ombudsmanka očekává, že sdružení realitních kanceláří ve věci zjednají nápravu. Zdůraznila, že také ženy, které se zapojily do situačního testování, se staly oběťmi diskriminace a podle zákona za to mohou žádat odškodnění. Jedna z testujících pracovnic se rozhodla na realitní kancelář, která ji odmítla, podat žalobu. Věcí by se měl zabývat Okresní soud v Litoměřicích.

 

Právě se děje

Další zprávy