Tohle tanky "orků" neumí. Ukrajinci vyhlížejí start jedné z nejočekávanějších zbraní

pru pru
3. 10. 2023 9:45
Ukrajinské tankové jednotky na východě Ukrajiny s napětím očekávají slíbenou dodávku amerických tanků Abrams. Podle jejich slov jim západní zbraně, jako například i tanky německé výroby Leopard, poskytují větší ochranu a palebnou sílu v bojích proti okupantům. "Stačí jedna nebo dvě střely a není z nich nic," popisuje voják v reportáži agentury Reuters.
"Stačí jedna nebo dvě střely a není z nich nic," popisuje ukrajinský voják boje s německými tanky Leopard. | Video: Reuters

Ukrajina by podle členů posádky působící v Doněcké oblasti potřebovala ještě větší množství západních zbraní. "Bylo by dobré mít více munice a střelných zbraní - tanků, dělostřelectva, stíhaček. A víc živé síly, protože mezi pěšáky jsou ranění a mrtví," uvádí voják Oleksandr. Rusové podle něj na bojišti stále disponují dostatečným množstvím tanků i dalšího vojenského vybavení.

"Oni používají bezpilotní 'kamikadze' letouny Lancet, které přelétávají a vybuchují. Dělostřelectvo, Grady - velké ráže. Nebezpečné je tak jezdit s tankem s otevřeným poklopem, protože shora může být hozen granát," popisuje velitel tanku s vojenskou přezdívkou Wel. "Nemají ale Javeliny, (protitankové střely) NLAW, takže i my můžeme normálně bojovat," dodává.

Záměr dodat Ukrajině 31 tanků Abrams oznámil americký prezident Joe Biden již v lednu. První kusy dorazily na Ukrajinu minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k tomu uvedl, že tanky jsou nyní připravovány, aby mohly posílit jednotky ukrajinské armády.

Abramsy se pravděpodobně zařadí mezi další tanky v ukrajinském arzenálu, které by Kyjev mohl použít k proniknutí na území ovládané Ruskem ve východních a jižních částech Ukrajiny. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov ale varoval, že tanky Abrams bude třeba nasazovat ve velmi "specifických operacích", aby nedošlo k jejich zničení.

Ukrajinu čeká dlouhá válka. Je čas změnit přístup, píše prestižní Economist (10. 9. 2023)

Ukrajinu čeká dlouhá válka. Nelze spoléhat na protiofenzivu, je třeba změna | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy