Tchaj-wan musel kvůli čínským operacím změnit námořní trasy svých lodí i vzdušné koridory svých letadel a obviňuje Peking, že cvičení je de facto tréninkem na invazi. Rozsáhlé armádní manévry, největší v historii Číny, se konají v reakci na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, která ostrov krátce navštívila minulý týden. Podívejte se v naší grafice na nejen vojenské srovnání Číny a Tchaj-wanu.
Zdroj: BBC, Google mapy
Čína splnila svou hrozbu a na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu odpověděla v historii bezprecedentními a dosud největšími vojenskými manévry. Čínské bombardéry a drony přelétávaly linii, která odděluje čínský a tchajwanský vzdušný prostor, čínské lodě pluly do vod v blízkosti ostrova. Dělostřelectvo odpálilo rakety u tchajwanského souostroví Ma-cu, přičemž několik jich dopadlo do japonských výsostných vod. Tchaj-wan přitom čínské ozbrojené síly obvinil, že manévry jsou nácvikem invaze na ostrov.
Mao Ce-tung (vlevo) a Čankajšek při přípitku na vzácném snímku z doby jejich "smíru" v Číně v roce 1946. O dva roky později Čankajšek odletěl na Tchaj-wan, kde vládl až do své smrti v roce 1975. | Zdroj: ČTK
Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan přitom od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a už 30 let i demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje komunistický režim jedné strany.
Čína ostrovu hrozí ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Případná obrana před čínskou invazí by byla podle analytiků pro Tchaj-wan náročnou operací s nejistým výsledkem. Napětí mezi Pekingem a Tchaj-pejí vzrůstá už delší dobu.
Čína zvyšuje vojenský i politický tlak na ostrov a nevylučuje, že by se ho mohla zmocnit silou. Loni na podzim zorganizovala poblíž Tchaj-wanu vojenské cvičení, do blízkosti ostrova vyslala přes 150 vojenských letounů. Časté jsou také lety čínského letectva tchajwanským vzdušným prostorem.
Zdroje: BBC, Newsweek, countryeconomy.com, Světová banka, CIA World Factbook, ČTK