Srílanský premiér Radžapaksa rezignoval v zájmu ukončení politické krize v zemi

ČTK ČTK
15. 12. 2018 9:52
Srílanský premiér Mahinda Radžapaksa rezignoval. Oznámili to premiérův syn a další zákonodárce Radžapaksovy strany. Premiér tak chce ukončit politickou krizi, která ostrovní stát v Indickém oceánu sužuje už sedm týdnů.
Mahinda Radžapaksa.
Mahinda Radžapaksa. | Foto: Reuters

"Právě před členy strany podepsal (premiér) rezignační dopis," citovala agentura Reuters svůj stranický zdroj. Premiérův syn Namal Radžapaksa oznámil, že jeho otec promluví ještě v sobotu k národu.

Politická krize na Srí Lance vypukla poté, co prezident Maithripala Sirisena koncem října odvolal svého bývalého spojence, premiéra Ranila Vikremasingheho, a nahradil ho bývalým prezidentem Mahindou Radžapaksou. Následně prezident rozpustil parlament a požadoval vypsání předčasných voleb.

Ve čtvrtek ústavní soud jednohlasně rozhodl, že prezidentovo nařízení bylo neústavní. Zákonodárný sbor dosazenému premiérovi Radžapaksovi a jeho vládě dvakrát vyslovil nedůvěru.

Současný politický pat výrazně oslabil srílanskou měnu a způsobil zmatek na trzích s akciemi a dluhopisy. Rovněž zavdal příčinu k obavám, že země nebude schopna splácet dluhy, které nashromáždila kvůli financování obnovy Srí Lanky po 26leté občanské válce. Ta skončila v roce 2009.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy