Generál chtěl mluvit o válečných zločinech, byl zatčen

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 2. 2010 9:35
Srílanský prezident dal zatknout protivníka z voleb Saratha Fonseku
Sarath Fonseka. Jeho politické zkušenosti jsou nulové.
Sarath Fonseka. Jeho politické zkušenosti jsou nulové. | Foto: Reuters

Kolombo - Neúspěšný kandidát prezidentských voleb na Srí Lance, generál Sarath Fonseka, byl v noci na pondělí zatčen vojenskou policií. Zatčení předcházelo jeho prohlášení, že má v úmyslu napadnout výsledek voleb u soudu a promluvit o údajných válečných zločinech srílanské armády.

Bývalý vrchní velitel armády Fonseka získal podle oficiálních výsledků voleb zhruba čtyři miliony hlasů, ale jeho někdejší spojenec a nynější rival, staronový prezident Mahinda Radžapaksa, ještě o dva miliony hlasů více.

Za důvod zatčení označily úřady přípravu vojenského převratu a plán na zavraždění prezidenta a jeho rodiny. Radžapaksa už dříve podle kritiků hledal cestu, jak Fonseku obvinit z přípravy převratu a svržení vlády. Administrativa v pondělí pouze uvedla, že exgenerál "spáchal přečiny týkající se armády".

Zatčení BBC potvrdila generálova manželka, podle níž byl její muž zadržen armádou, když se účastnil schůzky s politiky, kteří podporovali jeho kandidaturu. "Byl odvlečen velmi hanebným způsobem přímo před našima očima," popsal agentuře Reuters zatčení poraženého prezidentského kandidáta lídr strany Muslimský kongres Rauff Hakím.

Zradil kavalírskou armádu

Generál Fonseka minulý rok - ještě ve shodě s Radžapaksou - porazil vzbouřence z Tygrů osvobození tamilského Ílamu (LTTE), čímž se mu podařilo ukončit déle než čtvrt století trvající občanskou válku.

Spojenci se ale následně nepohodli. Podle Fonsekova názoru se jej Radžapaksa snažil odstavit a za strůjce vítězství označoval jen sám sebe.

Humanitární organizace armádu obvinily během závěrečného tažení proti LTTE z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti
Humanitární organizace armádu obvinily během závěrečného tažení proti LTTE z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti | Foto: Reuters

Účastníci politického mítinku uvádějí, že vojenská policie při zásahu neuvedla důvod zatčení. Sarath Fonseka v pondělí uvedl, že je připraven u mezinárodního soudního tribunálu předložit důkazy o válečných zločinech, ke kterým mělo docházet během občanské války.

"Rozhodně řeknu, co vím, co mi kdo řekl a co jsem slyšel. Každý, kdo spáchal válečný zločin, musí stanout před soudem," cituje pondělní výroky Fonseky server BBC. Podle zpravodaje BBC ve městě Colombo bylo generálovo zatčení očekávaným vyvrcholením situace.

A podle všeho to byla právě hrozba zveřejnění pro vládu nepohodlných tajemství, která ji podnítila k zatčení opozičního exgenerála.

"Tato reportáž BBC bezpochyby potvrzuje, že penzionovaný generál byl pevně rozhodnutý zradit kavalírsky jednající ozbrojené síly Srí Lanky, které zachránily národ před tou nejvíce bezohlednou teroristickou skupinou na světě," stojí v prohlášení státní Mediálního centra pro národní bezpečnost."

Podle očitých svědků byl v průběhu zatčení Fonseka zmlácen.

Poslední dny války:

 

Právě se děje

před 21 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy