Prohrál volby. Vítěz ho obvinil, že chystal atentát

np
28. 1. 2010 15:08
Srí Lanka má po volbách. V jednu chvíli nebylo jasné, zda vojáci puči brání, nebo ho chystají.
Vojáci před Fonsekovým hotelem.
Vojáci před Fonsekovým hotelem. | Foto: Reuters

Kolombo (Od našeho spolupracovníka) - Neúspěšný prezidentský kandidát generál Sarth Fonseka byl ve čtvrtek odpoledne obviněn z přípravy atentátu na staronového prezidenta Srí Lanky Mahindu Radžapakse. Vyplývá to z tiskového prohlášení tamního ministerstva obrany.

Úterní prezidentské volby vyhrál dosavadní prezident Mahinda Radžapaksa se ziskem 58 procent hlasů a porazil tak bývalého generála a společného kandidáta opozičních stran Saratha Fonseku.

Sarath Fonseka, který očekával volební výsledky se svým štábem a opozičními lídry v luxusním kolombském hotelu Cinnamon Lakeside, se během sčítání hlasů ocitl na několik hodin v obklíčení stovek vojáků. Chvíli nebylo zřejmé, zda se vláda snaží zamezit možnému puči ze strany bývalého vůdce armády, nebo jestli se na puč sama připravuje.

Neregulérní volby?

Volební pozorovatelé hlásili porušování regulérnosti voleb ve většině případů ze strany staronového prezidenta. Používal státní prostředky pro svoji propagaci a státní televize se stala hlavním mediálním nástrojem jeho kampaně. Granátové výbuchy ve dvou největších městech Tamily obývané Severní provincie, Jápané (Jaffna) a Vavuniji, spojené s údajným osobním zastrašováním, odradily tamní voliče od účasti na volbách.

Navíc autobusy, které měly přivést k urnám Tamily internované v uprchlických táborech, se na cestě záhadně ztratily. Volební účast v oblastech Severní provincie, kde měl kandidát opozice největší podporu, se tak pohybovala jen kolem 20 %. Z jiných oblastí ostrova se objevily zprávy o machinacích s volebními lístky ve volebních místnostech.

Výsledek bude platit

Sarth Fonseka po vyhlášení výsledků prohlásil, že podá proti průběhu voleb protest k volební komisi. Pozorovatelé však neočekávají, že by výsledek voleb mohl být anulován.

Mahinda Radžapaksa vítězný
Mahinda Radžapaksa vítězný | Foto: Reuters

Prezident Radžapaksa a jeho dva bratři, kteří si de facto rozdělili kontrolu nad klíčovými ministerstvy země, měli i volební klání pevně pod kontrolou. Volby byly vyhlášeny téměř rok před řádným termínem, dokud nevyprchá euforie z vítězství nad teroristickou organizací Tygři osvobození Tamilského Ílamu (LTTE), kterou armáda definitivně rozdrtila v květnu minulého roku. A zároveň před tím, než se naplno projeví ekonomické následky onoho vojenského tažení, které zemi nebezpečně zadlužilo. Vysoká inflace během minulých dvou let citelně snížila životní úroveň většiny Srílančanů.

Vítězství nad LTTE zaručovalo Radžapaksovi dostatečný kredit, takže se při vyhlášení voleb cítil jako neohrožený suverén. Předseda největší opoziční strany, liberálně konzervativní UNP, Ranil Vikramasinha, který konflikt v první polovině desetileté řešil neúspěšným vyjednáváním s Tygry, se v očích sinhálské většiny zdiskreditoval.

Od marxistů po muslimy

Generál Fonseka byl jedinou postavou v zemi, která mohla rovněž stavět na vítězství a zároveň se distancovat od politiky prezidenta. Paradoxně se tak stal společným kandidátem pro všechny opoziční strany, kromě UNP jej podpořili marxisti, strana muslimské menšiny a dokonce i největší tamilská strana. Nehledě na to, že Fonseka nese odpovědnost za masakr na tamilském obyvatelstvu během války. Jak to podal jeden z diskutujících na srilanském zpravodajském serveru: „Místo zla, které jsme poznali, volíme jiné zlo, v domnění, že každá změna může být jen k lepšímu."

Je těžké odhadnout, jestli by byl volební výsledek jiný, kdyby se hrálo podle pravidel „fair-play" a co by vítězství generála Fonseky znamenalo pro budoucnost země. Prodloužení vlády Radžapakse však není dobrou zprávou pro demokracii a lidská práva na ostrově.

Novináři kritizující politiku vlády čelí zastrašování, fyzickým útokům a žijí v neustálém strachu. Od roku 2006 zaplatilo za svou statečnost svým životem 12 novinářů. Dalším na seznamu se může stát Prageeth Ekneligoda,  novinář opozičního listu, který během prezidentské kampaně beze stopy zmizel.

Obavy z vývoje

Je třeba se obávat i o další podstatu demokracie, volnou politickou soutěž. Opozice, která se ocitla v podobném postavení jako novináři, bude po volbách v ještě složitější pozici. Sám generál Fonseka včera ohlásil, že se bojí o svůj život a zvažuje emigraci. Jeho dnešní obvinění z plánu atentátu na prezidenta celou situaci dramaticky změnilo.

 

Právě se děje

Další zprávy