Srílanské volby vyhrál prezident, soupeře hlídá armáda

Zahraničí Zahraničí
27. 1. 2010 16:41
Hotel, kde bydlí generál Fonseka, obklopila stovka vojáků
Vojáci před Fonsekovým hotelem.
Vojáci před Fonsekovým hotelem. | Foto: Reuters

Kolombo - Srílanský prezident Mahinda Radžapaksa vyhrál první volby v zemi po konci šestadvacetileté občanské války s Tamilskými tygry.

Volební komise oznámila, že prezident získal 57.8% hlasů a jeho hlavní rival generál Sarath Fonseka 40%.

Fonseka na odpolední konferenci oznámil, že výsledek voleb neuznává a že se obrátí na soud. Volební komisi už prý poslal seznam námitek. Stěžoval si zejména na údajné zneužití státních peněz v Radžapaksově kampani.

Neúspěšný kandidát uvedl, že se obává o svůj život a že bude nyní žít nějakou dobu v zahraničí.

Už od rána je hotel v hlavním městě Kolombu, kde Fonseka bydlí, obklíčen přibližně stovkou ozbrojených vojáků. Podle tiskové mluvčí srílanské vlády není jejich úkolem zadržovat prezidentova protikandidáta, ale čelit případným pučistům z Fonsekovi osobní stráže.

Podle zpravodaje BBC, který se nachází ve stejném hotelu jako Fonseka a další opoziční vůdci, vytvořila přítomnost vojáků velmi napjatou atmosféru.

"Neznáme jejich motiv a jako ochranné opatření jsme tam poslali vojáky. Lidé, kteří chodí dovnitř a ven, jsou podrobeni kontrole," řekl agentuře Reuters armádní mluvčí.

Mahinda Radžapaksa vítězný
Mahinda Radžapaksa vítězný | Foto: Reuters

Generál Fonseka je považován za nejúspěšnějšího vojenského stratéga srílanské armády poslední doby a byl to právě on, kdo definitivně porazil Tamilské tygry. Po konci války se však dostal do sporu se svým nadřízeným Radžapaksou, který si podle něj přisvojil veškeré vavříny.

Když Fonseka oznámil, že hodlá kandidovat proti němu, rozhořela se velmi ostrá kampaň, ve které prezident generála obvinil z přípravy puče.

Hlasování se podle odhadu zúčastnilo 70 procent ze 14 milionů zaregistrovaných voličů. V severních tamilských oblastech však byla účast okolo třiceti procent.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy