Srbský nacionalista Šešelj je nevinen. Odpovědnost za zločiny v Jugoslávii nebyla prokázána

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2016 13:06
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ve čtvrtek shledal srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelje nevinným ve všech devíti bodech obžaloby. Soudci dospěli k závěru, že nebyla dostatečně prokázána osobní zodpovědnost obžalovaného za zločiny spáchané v Bosně, v Chorvatsku a v srbské oblasti Vojvodině za válek v letech 1991-1995. Soudci shledali zmíněné projevy za prokázané, ostatně 61letý Šešelj je ani nepopíral. Dospěli nicméně k závěru, že jejich cílem bylo burcovat srbské bojovníky, nikoli nabádat je ke zločinům.
Vojislav Šešelj.
Vojislav Šešelj. | Foto: ČTK

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ve čtvrtek shledal srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelje nevinným ve všech devíti bodech obžaloby.

Soudci dospěli k závěru, že nebyla dostatečně prokázána osobní zodpovědnost obžalovaného za zločiny spáchané v Bosně, v Chorvatsku a v srbské oblasti Vojvodině za válek v letech 1991-1995. Žalobci žádali trest 28 let vězení.

"Tímto zproštěním viny ve všech devíti bodech obžaloby vydaný zatýkací rozkaz pozbývá smyslu. Vojislav Šešelj je nyní volný," prohlásil na závěr vynášení rozhodnutí svého senátu předsedající soudce Jean-Claude Antonetti.

Haagu se vydal dobrovolně

Bývalý srbský vicepremiér a šéf Srbské radikální strany byl v Haagu od roku 2003, kdy se sám dobrovolně vydal do rukou justice. Na rozdíl od předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče a velitele bosenskosrbských jednotek Ratka Mladiče.

Vojislav Šešelj

Vojislav Šešelj

  • Zakladatel a předseda Srbské radikální strany (SRS)
  • Patří k politikům typu Vladimira Žirinovského - je radikálním nacionalistou odmítajícím veškeré návrhy svých oponentů, které často uráží vulgarismy a někdy i fyzicky napadá
  • V roce 2003 se dobrovolně vzdal Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který jej stíhal za jeho činy během válek na Balkáně v devadesátých letech 
  • U haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii čelil obviněním ze zločinů proti lidskosti - například za plánování a napomáhání vraždění nesrbského obyvatelstva. Obvinění odmítl. Tribunál ho v březnu 2016 shledal nevinným ve všech devíti bodech obžaloby.

Politik vedl nacionalistickou stranu, která odmítala jakékoliv ústupky Chorvatům, bosenským Muslimům i kosovským Albáncům. Šešelj byl obviněn z odpovědnosti za vraždy, perzekuce a vyhlazování obyvatelstva, z nelidského zacházení a nucených přesunů, jichž se dopouštěly pod jeho velením polovojenské formace na nesrbském obyvatelstvu Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a severosrbské Vojvodiny.

Tři body obžaloby se týkaly zločinů proti lidskosti a šest dalších porušení válečného práva nebo válečných zvyků. Tyto trestné činy byly podle žalobců spojeny zejména s etnickými čistkami, které podle nich Šešelj podněcoval a podporoval svými četnými projevy. Šlo mimo jiné o vraždy, mučení, sexuální násilí a ničení majetku.

Soudci shledali zmíněné projevy za prokázané, ostatně 61letý Šešelj je ani nepopíral. Dospěli nicméně k závěru, že jejich cílem bylo burcovat srbské bojovníky, nikoli nabádat je ke zločinům.

Prakticky totéž se týká vysílání dobrovolníků, jehož cílem bylo podle většiny členů senátu bránit srbské obyvatelstvo v konfliktech, které vypukly v rozpadající se Jugoslávii.

"Žalobce předložil obecná tvrzení, která nejsou podepřena důkazy," shrnul závěr senátu Antonetti.

Spím klidně, tvrdí Šešelj

Šešelj nebyl vynášení verdiktu přítomen. Do Haagu se odmítl vrátit poté, co ho soudci v listopadu 2014 dočasně pustili do Bělehradu, aby podstoupil léčbu rakoviny. "Spím klidně jako dítě, nemám se svědomím žádný problém," napsal radikál na Twitteru před vynesením rozsudku. Už dříve řekl, že rozhodnutí haagského tribunálu ho nezajímá.

Výsledek procesu ale přivítal. "Tentokrát, po tolika soudech s nevinnými Srby, soudci... z právního hlediska vynesli jediný možný verdikt," prohlásil na tiskové konferenci uspořádané po zprávě z Haagu. Řekl také, že bude požadovat od ICTY kompenzace, a to ve výši celkem 12 milionů eur (téměř 325 milionů korun).

Na twitteru pak Šešelj provokativně vzkázal chorvatské prezidentce Kolindě Grabarové Kitarovičové: "Moje drahá Kolindo, připrav se, připrav, brzy přijedu na oficiální návštěvu."

Šešeljův proces se v mnohém podobal procesu s dnes již zesnulým jugoslávským a srbským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který se verdiktu kvůli předčasnému úmrtí nedočkal.

Bělehrad dlouhodobě obviňuje haagský tribunál, že je vůči Srbům zaujatý a posuzuje je přísněji než Chorvaty, bosenské Muslimy nebo kosovské Albánce.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy