Haagský soud propustí nacionalistu Šešelje, trpí rakovinou

ČTK ČTK
6. 11. 2014 21:20
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii schválil dočasné propuštění Šešelje, který je obžalován ze zodpovědnosti za zločiny spáchané v době válek v rozpadající se Jugoslávii.
Vojislav Šešelj.
Vojislav Šešelj. | Foto: Aktuálně.cz

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) z humanitárních důvodů dočasně propustí srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelje. Haagský soud tak umožní ošetření obžalovaného, který údajně trpí rakovinou, informovala ve čtvrtek agentura AP.

Soudci ICTY schválili dočasné propuštění 60letého Šešelje, který je obžalován ze zodpovědnosti za zločiny spáchané v době válek v rozpadající se Jugoslávii. Tribunálu se zakladatel Srbské radikální strany a bývalý poslanec sám přihlásil už před téměř 12 lety, ale verdikt dosud nepadl.

Ve čtvrtečním příkazu soudci uvedli, že Šešelj může být propuštěn, aby mohl být lékařsky ošetřen v Srbsku, a to za podmínky, že nepřijde do styku s oběťmi nebo svědky a vrátí se k soudu, jakmile k tomu bude vyzván.

Podle srbských lékařů, kteří nedávno Šešelje vyšetřili, politik trpí rakovinou tračníku. Ta se prý rozšířila až do jater.

Šešelj se cítí být nevinný. Obžalován je mimo jiné z podněcování zvěrstev v Bosně a Chorvatsku během válek v bývalé Jugoslávii v první polovině 90. let.

 

Právě se děje

Další zprávy