Srbsko překročilo Rubikon.Zatklo Karadžiče a míří do EU

Zdeněk Mihalco
10. 12. 2008 16:00
Ratko Mladič je však stále na útěku

Bělehrad - 21. července oznámil srbský prezident Boris Tadič zprávu, kterou 13 let po balkánské válce očekával málokdo: Na předměstí Bělehradu byl zatčen Radovan Karadžič, bývalý vůdce bosenských Srbů obviňovaný z válečných zločinů.

Klíčové pro zatčení Karadžiče však bylo jiné datum: 11. květen, kdy se v Srbsku konaly parlamentní volby. V předvolebních průzkumech jasně vedly nacionalistické strany, proevropští demokraté však nakonec dosáhly nečekaného úspěchu a dlouhém vyjednávání se jim podařilo sestavit vládu.

Jako svůj hlavní cíl si nové vedení země, která nahradila vládu Vojislava Koštunici, stanovilo směřování země do Evropské unie. A EU si jako hlavní podmínku pro vstup Srbska kladla zatčení obviněných z válečných zločinů: Radovana Karadžiče a Ratka Mladiče.

Představitelé Unie obviňovali předešlé srbské vlády, že pro zatčení uprchlíků stíhaných Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nedělají dost.

Tři týdny poté, co se nová srbská vláda ujala moci, už stál Karadžič před haagským soudem, kde si vyslechl obžalobu z genocidy.

Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters
Projděte si speciál Aktuálně.cz: Vše o zatčení Karadžiče

Mladič? Je opatrnější než kdy dřív

Osudové osmičky

  • Hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz v létě popsal, jak se chystá Haag na soud s Radovanem Karadžičem. Mimo jiné je podle něj nezbytné provést revizi a rozšíření stávajících obvinění a důkazů, které se podařilo zajistit za poslendích osm let.
  • Samotného Brammetz lze označit za "šťastlivce". Jeho předchůdkyně Carla Del Ponteová po Karadžičovi a dosud nepolapeném Ratko Mladičovi prahla plných osm let, po které byla ve funkci hlavní žalobkyně.
  • A ještě jedna osudová osmička. Mimo jiných zločinů se v Haagu bude Karadžič zodpovídat z masakru osmi tisíc Muslimů v Srebrenici v roce 1995.

K definitivnímu otevření cesty Srbska do EU zbývá zatčení Ratka Mladiče, velitele bosenskosrbské armády, kterému je přisuzována odpovědnost za masakr civilistů v muslimské enklávě Srebrenica. Kromě něj je stále na útěku i bývalý vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžič.

Srbská média krátce po zatčení Karadžiče spekulovala, že zatčení Mladiče bude v nejbližší době následovat.

V listopadu provedly bezpečností jednotky neúspěšný zátah v továrně na západě země. K další akci policie došlo na začátku prosince, kdy policie prohledala vilu Mladičova syna. V rámci pátrání po Mladičovi byla údajně vyšetřovateli NATO vyslýchána i Karadžičova rodina. Podle těchto vyšetřovatelů totiž lidé, kteří kryli Karadžiče, pomáhají i Mladičovi.

"Poté, co byl zatčen Karadžič, každý říkal, že teď jsme na stopě Mladiče. Ale osobně si myslím, že je teď obtížnější ho nalézt," prohlásil nyní podle agentury AFP srbský ministr obrany Dragan Šutanovac, podle kterého jsou po zatčení Karadžiče Mladič a jeho příznivci daleko opatrnější než kdy dřív.

Foto: Reuters
Čtěte více: Mladiče údajně kryjí titíž lidé jako předtím Karadžiče
Foto: Aktuálně.cz
Blogeři o zatčení Karadžiče: Zločinec. Ale co ostatní?
 

Právě se děje

Další zprávy