Bělehrad - V Srbsku skončily předčasné parlamentní a komunální volby, považované všeobecně za nejdůležitější od svržení prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000.
Po sečtení více než 98 procent hlasů zvítězila se ziskem necelých devětatřiceti procent hlasů Demokratická strana prezidenta Borise Tadiče, která je prozápadní a chce integrovat Srbsko do Evropské unie. A to i přesto, že většina zemí unie uznala nezávislost Kosova, proti čemuž je většina srbských politiků včetně vítězných demokratů.
Výsledky ještě nejsou kompletní. Srbští voliči rozdělili parlament na dvě takřka shodné poloviny. Nacionalisté obsadí zhruba polovinu křesel, proevropské strany druhou půli parlamentu.
Není proto stále jasné, kdo Srbsku povládne. Analytici varují, že zemi čekají dlouhá povolební vyjednávání, která mohou trvat i měsíce.
Evropská unie nebo Rusko
Srbové rozhodovali o tom, zda jejich země postoupí dál v integraci do Evropské unie anebo zda se spíše stane spojencem Ruska. To se staví rozhodně na odpor nezávislosti Kosova a ujistili Srby, že za nimi stoprocentně stojí.
- Dále čtěte: Srbsko se rozhoduje mezi EU a Ruskem
Právo hlasovat mělo 6,8 milionu voličů, srbský parlament je složen z 250 poslanců.
"Tyto volby jsou o tom, jestli necháme Kosovo jít, nebo jestli o něj budeme bojovat," řekl zpravodaji agentuře Reuters padesátiletý muž před volební místností v Bělehradě.
Předvolební průzkumy favorizovaly Srbsko radikální stranu Tomislava Nikoliče, která je pro vstup do unie pouze tehdy, když členské země EU odvolají uznání nezávislosti Kosova.
Nikolič chce dotovat zemědělce a vytvořit více pracovních míst ve státním sektoru. V nedávných prezidentských volbách těsně podlehl prozápadnímu Borisi Tadičovi.
Nikoličova strana získala devětadvacet procent hlasů. Vůdce radikálních nacionalistů už oznámil, že i on bude usilovat o sestavení vlády a zahájí povolební jednání.
Volilo se i v Kosovu
Třetí sílou je Demokratická strana posledního premiéra Vojislava Koštunici, která obdržela třináct procent hlasů. Rovněž kritizuje unii, ale ještě více je její rétorika zaměřena proti Spojeným státům jako hlavnímu zastánci nezávislosti Kosova.
- Přečtěte si: Kosovem křížem krážem ŽIVĚ: Jak se rodí nový stát
V ekonomické sféře prosazuje privatizaci státních podniků a zlepšení dopravní infrastruktury na srbském venkově.
Voleb se demonstrativně zúčastnili i Srbové žijící v Kosovu. Tamní vláda vyjádřila nesouhlas s konáním hlavně komunálních voleb, ale nijak nezakročila. V Kosovu žije přibližně 100 až 120 tisíc Srbů.