Francouzská ústava nedává prezidentovi země lhůtu, ve které má jmenovat premiéra. V dopise adresovaném občanům prezident Macron přiznal, že výběr předsedy vlády potrvá. Situaci navíc komplikuje blížící se olympiáda v Paříži.
"Prezident Emmanuel Macron dal odmítnutím demise premiéra Gabriela Attala najevo, že chce, aby jeho vláda zajistila stabilitu po čase olympijských a paralympijských her. Mezitím se může ladit vláda nová, protože už na podzim by měla řešit klíčové záležitosti, např. schvalování rozpočtu," hodnotí zpravodaj Balucha.
Předčasné francouzské volby vyvolalo rozhodnutí prezidenta Macrona v reakci na výsledky eurovoleb rozpustit parlament. Riskantní krok, kterým Elysejský palác zaskočil politology i komentátory, se ale podle zpravodaje Martina Baluchy nevyplatil. "Šachová partie, kterou Emmanuel Macron rozehrál, skončila. Je to pro něj fiasko, prezidentský tábor oslabil z 250 mandátů na 150, což se dá interpretovat pouze jako prohra," říká.
Cílem Emmanuela Macrona ale byla porážka nacionalistického Národního sdružení, které navzdory předpovědím skončilo v druhém kole třetí, za spojenou levicí a centristy. "Z pohledu Marine Le Penové (Národní sdružení) je to neúspěch. Lepenovci ale mluví o 'oddáleném vítězství'. Naznačují, že neúspěch je nevyhnutelný, aby se někdy dostali k vládě," uzavírá zpravodaj Balucha.