Spor o migrační pakt OSN rozložil belgickou vládu, největší koaliční strana odchází

ČTK ČTK
9. 12. 2018 13:02
Belgický premiér Charles Michel v sobotu pozdě večer oznámil, že jeho vládu opouští největší koaliční strana, Nová vlámská aliance (N-VA). Ta nesouhlasí s rozhodnutím premiéra podepsat příští týden globální pakt OSN o migraci, ke kterému se odmítá připojit několik zemí včetně Česka.
Belgický premiér Charles Michel.
Belgický premiér Charles Michel. | Foto: ČTK

Kabinet bude pokračovat jako menšinová vláda, sdělil Michel podle nedělních informací belgických i zahraničních médií.

Nacionalisté z nové vlámské aliance po předsedovi vlády chtěli, aby svůj plán podepsat počátkem příštího týdne v marockém Marrákeši migrační pakt zrušil, a hrozili ukončením koaliční spolupráce.

Krizové zasedání vlády, které bylo svoláno na sobotní večer, skončilo předčasně, když dva představitelé Nové vlámské aliance, ministr vnitra Jan Jambon a státní tajemník pro migraci a azyl Theo Francken, ze schůzky odešli.

Premiér Michel na tiskové konferenci prohlásil, že na jeho rozhodnutí odcestovat do Marrákeše se nic nemění a že Nová vlámská aliance vládu opustí. Již také uvedl, že dosavadní ministry za N-VA nahradí "v zájmu zajištění kontinuity, dobrého fungování našich institucí a stability" státními tajemníky. S reorganizací svého kabinetu dnes dopoledne podle agentury Belga již seznámil krále.

Belgickou vládní koalici, která byla zformována v roce 2014, tvořily kromě Michelova liberálního Reformního hnutí (MR) a N-VA ještě dvě menší strany. Vlámští nacionalisté ale mají ze všech čtyř stran nejvíce poslanců. Zatím není jasné, jak chce premiér pro svůj kabinet v parlamentu zajistit dostatečnou podporu.

"Uvidíme, jak budeme moci s parlamentem pracovat," řekl k tomu rozhlasové a televizní stanici RTBF člen nyní již menšinové vlády, ministr zahraničí Didier Reynders. Poukázal přitom na to, že se vládě již dříve podařilo získat v důležitých otázkách podporu velké většiny bez ohledu na lingvistické rozdělení.

Parlamentní volby jsou plánovány na květen příštího roku a pozorovatelé podle agentury Reuters neočekávají, že by se tento termín měl změnit.

Globální pakt o migraci

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Nezávazná dohoda schválená v červenci všemi zeměmi OSN kromě Spojených států má být přijata na schůzce v Marrákeši 10.-11. prosince. Připojit se k paktu odmítly mimo jiné Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Izrael či Austrálie. Podle kritiků hrozí, že pakt zvýší migraci do Evropy.

Rezoluci podporující přistoupení Belgie k migračnímu paktu OSN tento týden schválil belgický parlament. Zatímco N-VA předem avizovala, že její poslanci budou hlasovat proti, na stranu premiéra se postavila část opozice.

Video: Nástupce Merkelové postoj k migraci nezmění

Komentář: Nástupce Merkelové postoj k migraci nezmění | Video: Martin Novák, František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy