Mnichov/Teherán - Svět musí zrušit sankce proti Íránu, pokud chce dosáhnout dohody o jeho kontroverzním jaderném programu. V neděli to na bezpečnostní konferenci v Mnichově řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Sankce podle něj jsou zbytečné a nedosáhly svého cíle.
"Když byly sankce na Írán uvaleny, měli jsme 200 odstředivek. A pokud bylo účelem sankcí přimět Írán, aby nerozvíjel svá jaderná zařízení, pak naprosto selhaly. Protože nyní máme odstředivek 20 000," řekl Zaríf ke kontroverzní technologii obohacování uranu.
Podle něj navíc protiíránské sankce hospodářsky dopadly i na Evropskou unii a na Spojené státy, takže jejich zachování nemá smysl.
"Sankce považujeme za nespravedlivé," prohlásil dále Zaríf. Podle něj se Írán v posledních deseti letech podrobil více inspekcím Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) než jakákoli jiná země, žádná z těchto inspekcí ale nepotvrdila podezření Západu, že Teherán vyrábí jaderné zbraně.
Zaríf: Mluvíme s USA poprvé za 35 let
Zrušení sankcí označil Zaríf za nutnou podmínku pro to, aby se podařilo dosáhnout dohody mezi Teheránem a Západem o jaderném programu. "Současná příležitost se nemusí opakovat," varoval. "Nyní je to za 35 let poprvé, co mluvíme se Spojenými státy," připomněl.
Zaríf podotkl, že o íránském jaderném programu hovořil s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a ještě v neděli se v Mnichově sejde nad stejným tématem také se zástupci Německa, Británie a Ruska. Příští týden by měl jednat také s francouzským ministrem zahraničí Laurentem Fabiusem.
"Naším cílem je zajistit Íránu možnost uplatňovat právo na mírové využívání jaderné energie. Chceme znovu ujistit mezinárodní společenství, že náš program je naprosto mírový," řekl íránský ministr.
Vyjednávání? Odebrat nepříteli zbraň
Ve stejnou dobu, kdy Zaríf hovořil v Mnichově, zveřejnila íránská agentura IRNA projev duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Před členy íránského vojenského letectva Chameneí řekl, že podpoří takovou dohodu o íránském jaderném programu, která nebude v rozporu se zájmy Íránu.
"Naši vyjednávači se pokoušejí odebrat nepříteli zbraň, jež má podobu sankcí. Pokud se to podaří, tím lépe. Pokud ne, všichni by měli vědět, že máme k dispozici mnoho jiných prostředků, jak tuto zbraň znehodnotit," řekl Chameneí.
Prohlásil také, že s Američany souhlasí v tom, že je lepší neuzavřít dohodu žádnou než špatnou. Nesouhlasí ani s dvoufázovým termínem pro jednání, jak k tomu dospěli vyjednávači loni. Stanovili, že rámec konečné dohody bude dojednán v březnu a detaily pak do 1. července.
"Ze zkušenosti víme, že velmoci používají taktiku zdržovat se detaily. Celá dohoda musí být dojednána v jediném termínu, a to v základních bodech i v detailech. Musí být srozumitelná a nemůže poskytovat prostor pro interpretaci," řekl Chameneí.
Zaríf je proti prodlužování rozhovorů a podobně se vyjádřil Kerry. "Pro prodloužení bych byl jedině v případě, kdyby se rýsovala dohoda. Jestliže nejste schopni dojednat ani základní body, je prodlužování zbytečné," řekl šéf americké diplomacie. Na adresu Íránu prohlásil: "Buď učiníte takové rozhodnutí, kterým prokážete, že je váš program mírový, a pokud toho nejste schopni, pak nastane něco, o čem nikdo z nás nechce slyšet."
Rada OSN uvalila na Írán sankce kvůli obavám, že jeho jaderný program slouží k vývoji atomové zbraně. Teherán opakovaně ujišťuje, že jeho program na obohacování uranu slouží pouze pro energetické a zdravotnické účely.