Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb, uznal poprvé Trump pod tíhou argumentů

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2018 23:40
Trump tuto možnost dosud popíral. Třináct obviněných Rusů a tři ruské subjekty měli zneužívat osobní údaje Američanů, vytvářet fiktivní účty na sociálních sítích a nahlodávat demokratický systém a mysl amerických voličů proti demokratům a Hillary Clintonové. Za obviněnými Rusy má být trollí farma.
Foto: Reuters

Washington/Moskva - Americký prezident Donald Trump v pátek poprvé uznal, že Rusko se vměšovalo do americké politiky před americkými prezidentskými volbami v roce 2016. Reagoval tak na obvinění 13 ruských občanů a tří ruských právních subjektů, které vyplynulo z amerického zvláštního vyšetřování možného ruského vlivu na volby. Dosud Trump tuto možnost popíral.

Popřel ale, že by to mělo dopad na výsledky voleb. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová obvinění označila za absurdní.

Nejen ovlivňování, ale i podvody s osobními údaji

Spojené státy obvinily 13 ruských občanů a tři ruské subjekty z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Podle amerických úřadů obvinění zneužili osobních údajů skutečně existujících Američanů například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů. Podle obvinění Rusové také založili a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média.

Tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera oznámil, že obvinění podala federální velká porota ve Washingtonu, složená z občanů, která byla speciálně sestavena pro dozor nad vyšetřováním podezření z ruského vměšování do voleb.

Za obviněnými Rusy je trollí farma

Ruská agentura internetových výzkumů AII se sídlem v Petrohradě, která podle obvinění Američanů ovlivňovala politiku v USA před prezidentskými volbami, je podle Washingtonu pověstnou trollí farmou, jež vyrábí falešné či zkreslené zpravodajství a vysílá ho do světa. Informovala o tom agentura AFP.

Prakticky všichni Rusové, obvinění z podílu na podvratné protiamerické činnosti, v AII pracují.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl agentuře Reuters, že se ještě neseznámil s obsahem obvinění, a záležitost zatím nekomentoval.

Podle spisu se ruské zásahy do politického vývoje v zemi, včetně zmíněných voleb, datují už od roku 2014. Někteří z obviněných se vydávali za lidi žijící v USA a komunikovali se členy širšího týmu vedoucího kampaň za pozdějšího vítěze voleb a nynějšího prezidenta Donalda Trumpa.

V textu se ale upozorňuje, že členové týmu neměli povědomí o skutečné totožnosti obviněných. Podle náměstka amerického ministra spravedlnosti Roda Rosensteina nebyl proto také žádný Američan obviněn z vědomé spolupráce s Rusy.

Obviněný je i miliardář blízký Putinovi

Obviněným Rusům, pokud se vyskytují na území USA, hrozí podle náměstka amerického ministra spravedlnosti Roda Rosensteina maximálně vyhoštění. Podle agentury RIA Novosti obviněné osoby většinou zastávají či zastávaly různé pozice v agentuře internetových výzkumů AII, které se americké obvinění rovněž týká. Jeden z obviněných Rusů je miliardář Jevgenij Prigožin, který je blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Do případu je ale zapleten také americký občan: osmadvacetiletý Richard Pinedo nakupoval a prodával čísla bankovních účtů, jejichž prostřednictvím zájemci obcházeli bezpečnostní opatření společností zabývajících se digitálními platbami. Za úplatu tak pomáhal i Rusům. Ovšem podle amerických vyšetřovatelů neměl ponětí, komu skutečně poskytuje své služby.

Pinedo si přiznáním zajistil příslib nižšího trestu. Hrozí mu 15 let vězení a pokuta 250 000 dolarů (přes pět milionů Kč).

Američtí republikáni a demokraté v reakci na zveřejnění obvinění vyzvali k tlaku na poskytovatele internetových služeb a provozovatele sociálních médií, aby přijali opatření proti zneužívání svých sítí.

"Tito Rusové se zapojili do zlověstného a systematického útoku na náš politický systém," prohlásil například republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Vůdce demokratů v Senátu Charles Schumer řekl, že nynější obvinění by měla přimět Trumpa k uplatnění nových protiruských sankcí.

Video: Kontakt s Rusy řídili Trumpovi lidé, Rusové čekali, že si s ním snáz rozdělí sféry vlivu, říká Kolář

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 22 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy