Washington Post: Kreml věděl o útoku na Američany v Sýrii, nařídil ho oligarcha blízký Putinovi

Zahraničí Zahraničí
23. 2. 2018 9:17
Americký list Washington Post má k dispozici odposlech telefonátu ruského oligarchy a faktického vůdce žoldnéřské armády v Sýrii Jevgenije Prigožina s představitelem syrského režimu. Má dokazovat napojení ruských žoldáků v Sýrii přímo na Kreml.
Armáda USA zveřejnila video ze zásahu proti útočícím prorežimním jednotkám na východě Sýrie ze 7. na 8. února. Mezi mrtvými mají být i ruští žoldnéři. | Video: Reuters

Moskva - Ruský finančník a sponzor žoldnéřské armády známé jako Vagnerova skupina osobně nařídil útok na východě Sýrie, při kterém zahynuly 7. února desítky Rusů a více než stovka syrských vojáků.

Uvádí to ve své investigativní reportáži deník Washington Post s tím, že oligarcha blízký Kremlu Jevgenij Prigožin o útoku informoval ruské i syrské ministerstvo obrany.

Až šest stovek vojáků syrského režimu a ruských žoldnéřů vzalo na začátku února v údolí řeky Eufrat ztečí pozice bojovníků Syrských demokratických sil, podporovaných Američany. Ti nakonec nasadili do boje svá letadla a vrtulníky, kterými ofenzivu rozmetali.

List Washington Post se odvolává na odposlechnutý telefonický rozhovor mezi oligarchou Prigožinem a nejmenovaným představitelem režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Rus v něm Syřana informuje, že získal od ruského ministra souhlas s útokem. 

V oblasti se nachází ropné pole, a proto americká média od počátku spekulovala, že překvapivý útok může souviset s ním.

Podle zdroje z americké rozvědky, citovaného listem Washington Post, incident ze 7. února naznačuje, že pro Rusko už není v Sýrii výhodné s Američany dále spolupracovat. 

Vagnerovu skupinu tvoří bývalí ruští výsadkáři a příslušníci speciálních jednotek. Jsou mezi nimi i občané jiných států. Jejich sponzor Jevgenij Prigožin patří k nejužšímu kruhu spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva zpočátku tvrdila, že při bitvě na východě Sýrie zemřelo jen pět ruských občanů, kteří ale nebyli součástí ruského vládního kontingentu. Až po několika dnech připustila, že mrtvých byly desítky.

Rusko vstoupilo do války v Sýrii v září 2015 a hlavně leteckou podporou zachránilo režim prezidenta Bašára Asada od porážky. Asad kontroluje jen zhruba 50 procent území Sýrie.

Severovýchod země ovládají Američany podporované Syrské demokratické síly, tvořené hlavně kurdskými bojovníky.

VIDEO: Syrské nálety na Ghútu. 

Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají od neděle syrská provládní letadla na východní Ghútu, která leží u Damašku. | Video: Reuters

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy