reklama
 
 

Washington Post: Kreml věděl o útoku na Američany v Sýrii, nařídil ho oligarcha blízký Putinovi

23. 2. 2018 9:17
Armáda USA zveřejnila video ze zásahu proti útočícím prorežimním jednotkám na východě Sýrie ze 7. na 8. února. Mezi mrtvými mají být i ruští žoldnéři. | Video: Reuters |  00:17
Americký list Washington Post má k dispozici odposlech telefonátu ruského oligarchy a faktického vůdce žoldnéřské armády v Sýrii Jevgenije Prigožina s představitelem syrského režimu. Má dokazovat napojení ruských žoldáků v Sýrii přímo na Kreml.

Moskva - Ruský finančník a sponzor žoldnéřské armády známé jako Vagnerova skupina osobně nařídil útok na východě Sýrie, při kterém zahynuly 7. února desítky Rusů a více než stovka syrských vojáků.

Uvádí to ve své investigativní reportáži deník Washington Post s tím, že oligarcha blízký Kremlu Jevgenij Prigožin o útoku informoval ruské i syrské ministerstvo obrany.

Až šest stovek vojáků syrského režimu a ruských žoldnéřů vzalo na začátku února v údolí řeky Eufrat ztečí pozice bojovníků Syrských demokratických sil, podporovaných Američany. Ti nakonec nasadili do boje svá letadla a vrtulníky, kterými ofenzivu rozmetali.

List Washington Post se odvolává na odposlechnutý telefonický rozhovor mezi oligarchou Prigožinem a nejmenovaným představitelem režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Rus v něm Syřana informuje, že získal od ruského ministra souhlas s útokem. 

V oblasti se nachází ropné pole, a proto americká média od počátku spekulovala, že překvapivý útok může souviset s ním.

Podle zdroje z americké rozvědky, citovaného listem Washington Post, incident ze 7. února naznačuje, že pro Rusko už není v Sýrii výhodné s Američany dále spolupracovat. 

Vagnerovu skupinu tvoří bývalí ruští výsadkáři a příslušníci speciálních jednotek. Jsou mezi nimi i občané jiných států. Jejich sponzor Jevgenij Prigožin patří k nejužšímu kruhu spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva zpočátku tvrdila, že při bitvě na východě Sýrie zemřelo jen pět ruských občanů, kteří ale nebyli součástí ruského vládního kontingentu. Až po několika dnech připustila, že mrtvých byly desítky.

Rusko vstoupilo do války v Sýrii v září 2015 a hlavně leteckou podporou zachránilo režim prezidenta Bašára Asada od porážky. Asad kontroluje jen zhruba 50 procent území Sýrie.

Severovýchod země ovládají Američany podporované Syrské demokratické síly, tvořené hlavně kurdskými bojovníky.

VIDEO: Syrské nálety na Ghútu. 

Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají od neděle syrská provládní letadla na východní Ghútu, která leží u Damašku. | Video: Reuters |  01:13

autor: Zahraničí | 23. 2. 2018 9:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama