Spojené státy kritizují Česko, prý stále diskriminuje Romy

ČTK ČTK
25. 6. 2015 22:50
Diskriminace je podle USA stále viditelná zvláště ve školství.
Festival Khamoro 2015, ilustrační foto..
Festival Khamoro 2015, ilustrační foto.. | Foto: Jakub Plíhal

Washington - Česká republika stále diskriminuje romskou menšinu v řadě oblastí, k čemuž v poslední době zvýšenou měrou přispívají političtí představitelé země.

Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy amerického ministerstva zahraničí hodnotící jednotlivé země za přístup k lidským právům v roce 2014, která se staví kriticky rovněž vůči vyjádřením prezidenta Miloše Zemana k islámu. Vážné výhrady má americká diplomacie rovněž k přístupu k Romům na Slovensku.

Ze všech lidskoprávních témat je přístup k romské menšině nejobsáhlejší kapitolou části věnované Česku. "Podle nevládních organizací vzrostl během roku 2014 stupeň nenávistných projevů ze strany politiků, včetně poslanců, senátorů a lokálních politiků z celého politického spektra," uvádí zpráva, která i v minulých letech vinila Česko z nerovnoprávného přístupu k Romům.

Přibližně třetina jich podle zprávy v loňském roce žila ghettech, kterých je podle amerického ministerstva zahraničí v Česku na 400.

Diskriminace je podle USA stále viditelná zvláště ve školství. Poměr romských dětí navštěvujících speciální školy je nesouměřitelný s poměrem dětí většinové populace, uvádí americký úřad.

Romové jsou však vystavováni i těžkostem v běžném životě, například kvůli tomu, že jim není umožněn dostatečný přístup k bankovním kontům a jsou snadno zneužíváni ze strany vypočítavých úvěrových společností.

Problém je i na straně médií, která podle Američanů i nadále nesrovnatelně více informují o zločinech a násilných činech spáchaných Romy než o stejných skutcích ze strany většinové populace či jiných menšin.

Zvýšené obavy vyvolávají podle zprávy společenské předsudky a diskriminace vůči muslimům, k jejichž šíření přispívají navzdory vládnímu odsuzování protimuslimské rétoriky i politické špičky.

Prezident Miloš Zeman podle zprávy "ve svých veřejných prohlášeních stále klade rovnítko mezi islám a terorismus, nejnověji na oslavách izraelského dne nezávislosti v květnu, a odmítá vzít svá prohlášení zpět". Materiál tak připomíná Zemanův loňský projev v pražském hotelu Hilton, kde prezident odsoudil útok v bruselském židovském muzeu, kde zemřeli čtyři lidé, a prohlásil, že xenofobie vyplývá z podstaty ideologie, o níž se opírají islámské fanatické skupiny.

Některé instituce v ČR se pokusily zakázat muslimským ženám nošení šátků ve škole či práci, což ombudsman po stížnosti jedné somálské ženy označil za diskriminaci, Zeman se však postavil proti nošení muslimských šátků ve školách či nemocnicích, uvádí zpráva.

Americké ministerstvo zaznamenalo rovněž nerovné zastoupení českých žen v politice či vedení velkých firem a jejich platovou diskriminaci.

Kritiky se dočkalo i Slovensko, kde si Američané povšimli například protiromských pochodů a shromáždění z léta 2014 organizovaných krajní pravicí. Terčem diskriminace jsou podle zprávy nejen romské děti v systému slovenského školství, ale také například matky v některých porodnicích na východě Slovenska, které jim prý vyhrazují zvláštní oddělení a nedovolují jim s matkami z většinové populace například sdílet toalety.

 

Právě se děje

Další zprávy