Spojené státy dodají zbraně kurdským milicím v Sýrii. Turecko je proti, považuje je za teroristy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2017 23:51
Spojené státy začnou dodávat zbraně kurdským milicím (YPG) v Sýrii, které považují za cenného spojence proti radikálnímu hnutí Islámský stát. Jeiich vyzbrojení by mělo souviset s nadcházejícím dobýváním města Rakka, která je baštou Islámského státu. S krokem Američanů ale nesouhlasí Turecko, které milice označuje za syrskou odnož turecké separatistické Strany kurdských pracujících a za teroristy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington  - Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa odsouhlasila dodání zbraní kurdským milicím (YPG) v Sýrii. V úterý to podle agentury Reuters oznámilo ministerstvo obrany Spojených států, které zároveň ujistilo, že své obranné závazky vůči Turecku splní. Zatímco USA považují YPG v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát za cenného spojence, Ankara milice označuje za syrskou odnož turecké separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) a za teroristy.

Nejmenovaný americký vládní činitel neupřesnil, kdy USA s dodávkami zbraní začnou, uvedl ale, že vyzbrojení milicí souvisí s nadcházejícím dobýváním syrské Rakky, která je baštou IS. Podle AP získají Kurdové i těžší zbraně.

Pentagon v následném oficiálním prohlášení sdělil, že bitva o Rakku bude dlouhá a náročná a že Spojené státy budou v dodávkách zbraní dávat přednost arabským spojeneckým oddílům.

Spojené státy nepředpokládají, že by se kurdské oddíly dlouhodobě zdržovaly na území Rakky po jejím osvobození, uvedla mluvčí Pentagonu Dana Whiteová. Východosyrské město, které obývá převážně arabské obyvatelstvo, by se podle amerického ministerstva obrany mělo dostat po vyhnání radikálů z IS do správy místních Arabů.

Pentagon rovněž informoval, že si ministr obrany Jim Mattis v úterý telefonoval se svým tureckým protějškem Fikrim Işikem. Ministři se vzájemně utvrdili v podpoře míru a stability v Iráku i Sýrii, uvedlo americké ministerstvo. Ankara se k rozhovoru zatím nevyjádřila. Se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavoşogluem v úterý hovořil také ministr zahraničí USA Rex Tillerson.

Turecko, které se proti vyzbrojování Kurdů staví, v dubnu provedlo nálet na kurdské pozice v Sýrii a v severním Iráku. Úder byl podle Ankary zaměřen proti bojovníkům PKK, Kurdové však tvrdí, že byly zasaženy milice syrských a iráckých Kurdů. Spojené státy postup Turecka kritizovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy