Putin a Trump hovořili o KLDR, Sýrii i terorismu. Chtějí se sejít v červnu v Hamburku

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2017 21:53
Telefonický rozhovor byl věcný a konstruktivní, uvádí se v oficiální zprávě Kremlu. Bílý dům označil jednání státníků za "velmi dobré".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Moskva/Washington - Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Oznámila to ruská tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Bílý dům označil jednání státníků za "velmi dobré".

Prezidenti hovořili o koordinaci boje s terorismem, o situaci na Korejském poloostrově a o Sýrii. Oba se vyslovili pro uspořádání první vzájemné schůzky v červnu v Hamburku.  

"Vladimir Putin a Donald Trump se vyslovili pro pokračování telefonických kontaktů a rovněž podpořili uspořádání osobní schůzky v souvislosti se summitem skupiny G20, který se uskuteční 7. a 8. června v Hamburku. Telefonický rozhovor byl věcný a konstruktivní," uvádí se v oficiální zprávě Kremlu.

Putin a Trump hovořili rovněž o významu "koordinace akcí Ruska a USA v boji s terorismem v kontextu syrské krize", citovala ze zprávy agentura TASS. Kreml a Bílý dům budou aktivizovat dialog svých ministerstev zahraničí v zájmu pevnějšího příměří na syrském bojišti.

Podle Bílého domu se státníci shodli, že "všechny strany syrského konfliktu musejí udělat vše pro to, aby se násilí zastavilo". Projednali možnost vytvoření takzvaných bezpečných zón v Sýrii, které by měly napomoci dosažení pevného míru.

Ruský prezident podle TASS svého amerického kolegu vyzval "ke zdrženlivosti a ke snížení úrovně napětí na Korejském poloostrově". Oba státníci se dohodli na spolupráci s cílem urovnat severokorejský problém "diplomaticky a komplexně".

Telefonický rozhovor byl první po dubnovém raketovém útoku americké armády na syrskou leteckou základnu, který vyvolal tvrdou kritiku Moskvy. Od lednové inaugurace nového prezidenta USA spolu Trump a Putin telefonicky hovořili už potřetí.

 

Právě se děje

Další zprávy