Moskva je připravena na syrské krizi spolupracovat se Spojenými státy, oznámil Lavrov

ČTK ČTK
29. 4. 2017 11:38
Rusko před časem odsoudilo Washington za ostřelování syrské letecké základny Šajrát, ale i přes napjaté vztahy je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno se Spojenými státy spolupracovat na řešení situace v Sýrii. Rusko i Sýrie v souvislosti s útokem tvrdí, že plyn, který u Chán Šajchúnu zabil kolem 80 lidí, unikl po bombardování ze skladu zbraní povstalců.
Donald Trump, Vladimír Putin
Donald Trump, Vladimír Putin | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Rusko je připraveno spolupracovat se Spojenými státy na řešení syrské krize. V sobotu to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko před časem odsoudilo Washington za ostřelování syrské letecké základny Šajrát, které označilo za akt agrese.

Ruské úřady opakovaně uvádějí, že jsou ochotny znovu navázat spolupráci se Spojenými státy v otázce řešení šest let trvajícího konfliktu v této blízkovýchodní zemi. Moskva stojí na straně autoritářského režimu syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Washington podporuje protivládní povstalce.

Špatné vztahy mezi oběma členy Rady bezpečnosti OSN se tento měsíc ještě zhoršily, když americký prezident Donald Trump v reakci na chemický útok v severosyrském městě Chán Šajchún nařídil ostřelovat leteckou základnu damašského režimu nedaleko Homsu. Rusko to tehdy stejně jako Írán a Sýrie označilo za "akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN".

Za chemický útok je podle Washingtonu zodpovědný Asad. Rusko i Sýrie ale tvrdí, že plyn, který u Chán Šajchúnu zabil kolem 80 lidí, unikl po bombardování ze skladu zbraní povstalců.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov v pátek uvedl, že doufá, že se syrská opozice zúčastní nadcházejících mírových jednání. Ta by se měla uskutečnit 3. a 4. května v kazašské Astaně.

 

Právě se děje

Další zprávy