Moskva je připravena na syrské krizi spolupracovat se Spojenými státy, oznámil Lavrov

ČTK ČTK
29. 4. 2017 11:38
Rusko před časem odsoudilo Washington za ostřelování syrské letecké základny Šajrát, ale i přes napjaté vztahy je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno se Spojenými státy spolupracovat na řešení situace v Sýrii. Rusko i Sýrie v souvislosti s útokem tvrdí, že plyn, který u Chán Šajchúnu zabil kolem 80 lidí, unikl po bombardování ze skladu zbraní povstalců.
Donald Trump, Vladimír Putin
Donald Trump, Vladimír Putin | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Rusko je připraveno spolupracovat se Spojenými státy na řešení syrské krize. V sobotu to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko před časem odsoudilo Washington za ostřelování syrské letecké základny Šajrát, které označilo za akt agrese.

Ruské úřady opakovaně uvádějí, že jsou ochotny znovu navázat spolupráci se Spojenými státy v otázce řešení šest let trvajícího konfliktu v této blízkovýchodní zemi. Moskva stojí na straně autoritářského režimu syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Washington podporuje protivládní povstalce.

Špatné vztahy mezi oběma členy Rady bezpečnosti OSN se tento měsíc ještě zhoršily, když americký prezident Donald Trump v reakci na chemický útok v severosyrském městě Chán Šajchún nařídil ostřelovat leteckou základnu damašského režimu nedaleko Homsu. Rusko to tehdy stejně jako Írán a Sýrie označilo za "akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN".

Za chemický útok je podle Washingtonu zodpovědný Asad. Rusko i Sýrie ale tvrdí, že plyn, který u Chán Šajchúnu zabil kolem 80 lidí, unikl po bombardování ze skladu zbraní povstalců.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov v pátek uvedl, že doufá, že se syrská opozice zúčastní nadcházejících mírových jednání. Ta by se měla uskutečnit 3. a 4. května v kazašské Astaně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy