Zpravodajské agentury Spojených států si vzaly příklad z internetové encyklopedie Wikipedia a vytvořily si encyklopedii vlastní - Intellipedii.
Intellipedia, pozitivní krok vpřed
Ředitel Národních zpravodajských služeb John Negroponte považuje tento krok za pozitivní zprávu pro veřejnost i odborníky.
"Jsme na cestě k jednotnému systému zpravodajských služeb," okomentoval pro Los Angeles Times celý projekt Sean Dennehy z Ústřední zpravodajské služby (CIA).
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Ředitelem CIA má být generál Hayden
- Bývalá agentka CIA žaluje viceprezidenta
- Venezuela vyhostí amerického špióna
Po aférách kolem tajných věznic CIA po celém světě a neúspěšném tažení v Iráku potřebují americké tajné služby dobré zprávy jako sůl.
"Snažíme se zlepšit samotný systém práce," prohlásila jedna ze členek týmu Michele Weslanderová.
Omezený přístup k databázi
Systém Intellipedie je založen na volném doplňování informací kterýmkoliv uživatelem - agentem.
Na rozdíl od Wikipedie je pro přístup k Intellipedii nutná registrace a každý z 3600 zapsaných uživatelů musí své příspěvky autorizovat.
Celý projekt byl odstartován 17. dubna tohoto roku a již nyní je k dispozici přes 28 tisíc stran materiálu roztříděných podle míry utajení od "citlivých" až po "přísně tajné".
Díky analýze šestnácti amerických zpravodajských agentur tak Spojené státy doufají, že budou mít v budoucnosti přesnější informace o případných hrozbách a krocích cizích vlád.
Klik a informace uniknou
Zadáním hesla a stiskem jediného tlačítka může již nyní dostat každý agent přesné a aktuální informace o situaci v Nigerii, stejně jako o nedávném nárazu letadla do budovy v centru New Yorku nebo jaderných testech severokorejského režimu.
Kritici projektu ale upozorňují na možný únik informací, který spolu se zpřístupněním tajných informací více lidem hrozí.