Phnompenh - Představitelé maoistického hnutí Rudých Khmerů vůbec poprvé projevili před mezinárodním tribunálem lítost nad smrtí 1,7 milionu lidí, kteří za jejich vlády v Kambodži byli zabiti, případně zemřeli v důsledku hladomoru.
Hlavní ideolog Nuon Chea přiznal jistou odpovědnost za zločiny, jichž se dopustili v 70. letech minulého století. Druhý muž režimu Khieu Samphan se před soudem omluvil rodinám obětí.
Oba jsou v Phnompenhu souzeni za genocidu, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, vraždy, mučení a náboženské perzekuce.
Donedávna přitom před soudem svorně prohlašovali, že jednali v zájmu Kambodže a její ochrany před útočníky a že o masovém zabíjení lidí nevěděli.
O ohavnostech jsem nevěděl
Ke změně postoje došlo ve chvíli, kdy před soudem promluvili zástupci řadových občanů, jejichž rodiny byly vyvražděny - prohlásil, že se nechce zříkat viny.
"Jako jeden z tehdejších vůdců musím přijmout odpovědnost za újmu, kterou utrpěl můj národ," řekl Nuon Chea a vyjádřil "nejhlubší soustrast" příbuzným obětí. "Cítím lítost za zločiny, které byly spáchány neúmyslně či záměrně, ať už jsem o nich věděl, nebo nevěděl."
Khieu Samphan před soudem přednesl "upřímnou omluvu", stejně jako Nuon Chea ale prohlásil, že "nevěděl o ohavných činech spáchaných jinými vůdci, které způsobily národu tragédii".
Čekali 30 let
Mluvčí soudu Lars Olsen slova obou obviněných uvítal. "Mnohé oběti čekaly více než 30 let na to, až uslyší od vůdců Rudých Khmerů nějakou omluvu či projev lítosti," podotkl.
Jediným představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva Rudých Khmerů je zatím někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 tohoto ultralevicového režimu Kang Kek Ieu, který dostal doživotí. Vůdce Rudých Khmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.
Obvinění čelili také bývalý ministr zahraničí Ieng Sary a jeho manželka, někdejší ministryně sociálních věcí Ieng Thirith. Ieng Sary ale v březnu zemřel a Ieng Thirith byla loni v září propuštěna na svobodu, protože trpí Alzheimerovou chorobou a není naděje, že by v dohledné době byla schopna stanout před soudem.
Organizace pro lidská práva a další aktivisté kritizují pomalé tempo soudního procesu a opakovaně vyjadřují obavy, že vzhledem k pokročilému věku Nuon Chey (87 let) a Khieu Samphana (82 let) nebude spravedlnost naplněna.