Harare - Nikde jinde na světě není tak vysoká inflace jako v Zimbabwe (bývalá Rhodesie). Situace se stále zhoršuje. Lidé si nemohou koupit ani základní potraviny. Ceny se zdvojnásobují někdy i ze dne na den.
V roce 1980 se jeden dolar rovna 80 zimbabwským centům. Na začátku března roku 2008 musejí lidé za jeden americký dolar zaplatit 50 milionů zimbabwských dolarů
Zimbabwe je jedinou africkou zemí, kde už po několik vykazuje negativní růst HDP. Život obyčejných lidí se rok od roku zhoršuje. Asi čtvrtina původního obyvatelstva už utekla za hranice. mnoho z nich se například v Zambii živí prostitucí nebo pašeráctvím.
Inflace dosahující desetitisíců procent lidem znemožňuje vést obchody, provozovat služby nebo jiné formy podnikání. Léky na aids mnohonásobně zdražily, přitom z dvanácti milionů obyvatel Zimbabwe jsou asi 1,8 milionu lidí nositeli viru HIV. Většina obyvatel si nemůže dovolit ani základní lékařskou péči.
Člověk, který se dnes v Zimbabwe narodí, má předpoklad, že se dožije průměrného věku 35 let. Lidé v Zimbabwe se v průzkumech spokojenosti umísťují na posledních místech na světě.
Jen jeden ze čtyř dospělých obyvatel Zimbabwe má regulérní placenou práci. Firmy už vyplácejí své zaměstnance raději v jídle než v penězích. Také elektřina ve většině částí země funguje jen zřídkakdy.
Podle humanitárních organizací přežívá většina lidí díky jedinému jídlu za den. Čtvrtina obyvatel potřebuje humanitární pomoc.
Za krizi je odpovědný represivní režim prezidenta Roberta Mugabeho, který je u moci už takřka 28 let. Nadějí na změnu jsou březnové volby.
V devadesátých letech se Zimbabwe dařilo, vypracovalo se mezi nelrychleji se rovíjející země regionu. Jedním z mála Mugabeho úspěchů je fakt, že v Zimbabwe je nejvyšší gramotnost obyvatel v Africe, která dosahuje 90 procent.
Před osmi lety však ekonomika začal kolabovat. Mugabe sebral půdu bílým zemědělcům a chaoticky ji přerozdělil černochům. Od té doby produkce potravin v bývalé sýpce Afriky výrazně poklesla.
Projděte si podrobnější zprávy ve kterých se dozvíte, jaké problémy trápí obyvatele této jihoafrické země:
Zimbabwe je na dně. Většina peněz jde na výrobu peněz
Na nákup se v Zimbabwe musí jít s igelitkou plnou peněz. Miliony nových bankovek nechává Mugabe tisknout v Německu.
Máme hlad, přiznal Mugabe. Můžou za to rasisté, dodal
"Nenávistná politika Britů a dalších rasistů uvrhla na Zimbabwe neospravedlitelné sankce. Pokoušejí se nás vypudit z naší vlastní země," tvrdí Mugabe.
Protesty v zemi, která je na dně. Hladomor přichází
V lednu 2008 se konají protesty proti Mugabeho vládě. Ten se však své pozice za žádnou cenu nechce vzdát.
Chléb zmizel jak pára nad hrncem, maso neexistuje
Srpen 2007: Chléb, cukr, kukuřice - základ potravy většiny obyvatel Zimbabwe zmizel z regálů. Lidé z měst i vesnic totiž "vyplenili" obchody jako kobylky.
Zimbabwské nemocnice bývaly vzorem pro Afriku
Veřejné nemocnice v Zimbabwe byly ještě před několika lety vzorem pro celou Afriku. Teď v nich však lidé umírají na dehydrataci.
Bílí farmáři čekají na Mugabeho smrt
Farmáře, které vyhnala pozemková reforma, vítaly s otevřenou náručí okolní země. Po několika letech však mnoho z nich přišlo o všechno a doufají v návrat.
Největší pekárna v Zimbabwe zavřela. Co bude dál?
Září 2007: Situace v zemi začíná být kritická