Největší pekárna v Zimbabwe zavřela. Co bude dál?

rst
6. 9. 2007 20:05
Ekonomická krize se stupňuje, vláda devalvovala měnu
Uzavřená pekárna v Bulawayu. Pekárna firmy v Harare vyrábí pouze 20 000 bochníků denně. To nestačí a za dva dny jí dojdou suroviny
Uzavřená pekárna v Bulawayu. Pekárna firmy v Harare vyrábí pouze 20 000 bochníků denně. To nestačí a za dva dny jí dojdou suroviny | Foto: Reuters

Harare - Hlavní pekárna v Zimbabwe ve středu uvedla, že uzavřela jednu ze svých největších výroben kvůli nedostatku obilí. OSN považuje potravinovou krizi v Zimbabwe za "akutně vážnou".

Uzavření přišlo poté, co vláda oznámila, že si nemůže dále dovolit platit obilí z Mozambiku. Vláda prezidenta Roberta Mugabeho, který je podle západních zemí za současnou krizí zopdpovědný, původně plánovala, že od souseda koupí dalších 36 000 tun obilí.

Zásoby jen na dva dny

Lobels Bread, největší výrobce chleba v zemi, včera uvedl, že má zásoby mouky pouze na dva dny - tedy do zítřka. Už v květnu musela pekárna snížit produkci z 200 000 na 40 000 bochníků denně.

SPECIÁL:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

SPECIÁL:

Firma už zavřela pobočky v Bulawayu, druhém největším městě. Propustila také několik stovek zaměstnanců z hlavní továrny v Harare.

Kevin Farrell, zástupce Světového potravinového programu v Zimbabwe, uvedl, že potřebuje dalších 100 milionů dolarů, aby doručil chleba také do jižní části země, která trpí nedostatkem potravin nejvíce.

"Snažíme se, abychom získali alespoň 300 000 tun, ale zatím z toho máme pouze 60 procent a to včetně slibů," řekl Farrell poté, co obdržel dotaci z kanadské ambasády v Harare ve výši 3,5 milionu dolarů (asi 70 milionů korun)

Foto: Aktuálně.cz

Kritikové ze současného stavu viní Mugabeho, který je u moci už od roku 1980, kdy země získala nezávislost na Británii. Ten totiž znárodnil farmy bílých farmářů a ty poté rozdal svým stoupencům bez jakýchkoliv zkušeností v zemědělství.

Mugabe však tvrdí, že za zdevastování zimbabwské ekonomiky nesou odpovědnost západní státy. Situace se zhoršila hlavně během posledních tří měsíců. Inflace v červenci dosahovala úrovně 7600%.

Vláda dnes upravila oficiální směnný kurz z 15 000 na 30 000 zimbabwských dolarů ku dolaru americkému. Na černém trhu lze však 1 americký dolar prodat až za 250 000 zimbabwských dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy