Španělský král vzal obviněné princezně titul vévodkyně

ČTK ČTK
12. 6. 2015 10:41
Princeznu Cristinu čeká soud kvůli daňovým podvodům. Bude první členkou královské rodiny před soudem od obnovení monarchie.
Španělská princezna Cristina.
Španělská princezna Cristina. | Foto: Reuters

Madrid - Španělský král Felipe VI. odebral své sestře Cristině titul vévodkyně z Palmy de Mallorca.

Jde o jeden z dalších kroků, kterým se snaží královská rodina distancovat od princezny, kterou čeká soud kvůli daňovým podvodům, napsala agentura AP.

Královský palác rozhodnutí nijak oficiálně nevysvětlil.

Titul vévodkyně z Palmy de Mallorca udělil Cristině její otec, tehdy král Juan Carlos u příležitosti jejího sňatku s Iňakim Urdangarinem v roce 1997.

Juan Carlos loni v červnu abdikoval a na trůn pak nastoupil jeho syn jako nový panovník Felipe VI.

První člen královské rodiny před soudem

Princezna je podle přesvědčení prokurátorů zapletena do finančních machinací právě svého šestačtyřicetiletého manžela Urdangarina.

Ten je podezřelý, že převodem z účtů jím vedené nadace na konta vlastní firmy zpronevěřil, společně s dalšími spoluviníky, asi šest milionů eur (téměř 170 milionů korun).

Devětačtyřicetiletá Cristina se stane prvním členem královské rodiny, který od obnovení monarchie v roce 1975 stane ve Španělsku před soudem. Pokud bude shledána vinnou, hrozí jí až čtyřleté vězení. Skandál se vyšetřuje už čtyři roky a kvůli aktérům mu média věnují velkou pozornost.

Bývalý známý házenkář Urdangarin čelí obviněním z praní špinavých peněz a zpronevěry a může být podle příslušné sazby trestního zákoníku v případě prokázání viny zbaven svobody až na 19 a půl roku.

Termín zahájení procesu zatím stanoven nebyl, ale předpokládá se, že začne ve druhé polovině roku. Oba dva obvinění se prostřednictvím svých právníků opakovaně nechali slyšet, že jsou nevinní.

 

Právě se děje

Další zprávy