Nový král Felipe? Dlouhán, co nakupuje a vozí děti do školy

Martin Novák Martin Novák
3. 6. 2014 6:38
Pětačtyřicetiletý princ Felipe bude novou hlavou španělského státu. Čeká ho úkol vrátit monarchii prestiž.
Felipe a jeho manželka Letizia.
Felipe a jeho manželka Letizia. | Foto: Reuters, Martin Novák

Madrid - Felipe Juan Pablo y Alfonso de Todos los Santos de Borbon y de Grecia. Tak zní celé jméno příštího španělského krále, který usedne na trůn po pondělním oznámení abdikace Juana Carlose.

Raději však o něm budeme psát jako o Felipem VI. Pokračovatel dynastie se od svého otce v mnohém odlišuje.

Příští španělský král Felipe VI.
Příští španělský král Felipe VI. | Foto: Reuters

Nezdědil loveckou vášeň, není proslulý tak žoviálním chováním, nežije v takovém luxusu, jaký si dopřával Juan Carlos, a zatím se mu vyhýbají skandály. Což ve španělské královské rodině není úplně samozřejmé.

Felipeho sestra princezna Cristina vypovídala nedávno před soudem kvůli svému manželovi, obviněnému z daňových úniků a zpronevěry šesti milionů eur prostřednictvím sportovní nadace.

Na rozdíl od Juana Carlose je Felipe mezi Španěly oblíbený, a pokud může někdo monarchii zachránit, má to být právě pětačtyřicetiletý otec dvou dcer. Proč?

 Španělé sledují televizi. Jejich král Juan Carlos abdikuje.
Španělé sledují televizi. Jejich král Juan Carlos abdikuje. | Foto: Reuters

Chová se prý jako normální člověk. S manželkou vozí dcery do školy, chodí do restaurací a nákupních center jako "obyčejní manželé". Ochranku Felipe a jeho žena – bývalá televizní moderátorka Letizia Ortizová – používají jen v malé míře.

Nemají tak nákladný životní styl, jakým proslul Juan Carlos. V době, kdy na Španělsko dolehla ekonomická krize a nezaměstnanost se stále pohybuje kolem pětadvaceti procent, je to pro veřejnost podstatná informace.

"Osobně vozí děti z paláce do školy, a když jdou do restaurace, chovají se jako jakýkoliv normální pár," uvedl pro agenturu Reuters člen personálu královského paláce.

Abdikující král se synem Felipem, rok 1995
Abdikující král se synem Felipem, rok 1995 | Foto: Reuters

Prezentuje se jako schopný diplomat a výborný řečník. V angličtině přednesl skvělý projev na podporu kandidatury Madridu jako hostitelského města olympijských her v roce 2020.

"Je považován za velmi dobře připraveného. Za profesionála, který nemá žádný konflikt a není pro nikoho kontroverzní," řekl agentuře AFP Jose Miguel de Elias, ředitel agentury Sigma Dos pro výzkum veřejného mínění.

Redaktor Aktuálně.cz a autor tohoto článku nedávno vedl soukromý rozhovor se španělským diplomatem. Tématem byl i princ Felipe a jeho případné nástupnictví.

"Pravdou je, že ve Španělsku je mnohem oblíbenější než jeho otec. Ve skutečnosti už dlouhou dobu za otce vykonává některou práci. Například se setkává s latinskoamerickými státníky, zastupoval Španělsko na iberoamerickém summitu," řekl diplomat.

Princ a budoucí král imponuje kromě jiného svojí postavou. Jako dlouholetý aktivní jachtař pravidelně posiluje a měří 197 centimetrů. Felipe na sebe poprvé upozornil už v roce 1982, když mu bylo teprve třináct.

Asistoval totiž při losování základních skupin fotbalového mistrovství světa, které se tehdy konalo ve Španělsku a které země na Pyrenejském poloostrově vnímala jako velmi prestižní záležitost.

Má doktorát z práv, odsloužil si službu v armádě a na prestižní Georgetown University ve Washingtonu studoval mezinárodní vztahy.

Foto: Reuters

Nevíme, nakolik se v mezinárodních vztazích vyzná, ale ty rodinné měl poměrně komplikované. Otec s matkou, královnou Sofií, mu totiž odmítli povolit sňatek s jeho původní vyvolenou. S odůvodněním, že pracovala jako modelka a ukazovala se ve spodním prádle.

To je minulost, teď čeká Felipeho úkol přesvědčit Španělsko, že monarchie není přežitek a královská rodina si zaslouží peníze ze státního rozpočtu.

Loňský průzkum agentury Sigma Dos ukázal, že šedesát procent Španělů mladších třiceti let o monarchii nestojí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V USA zbankrotoval řetězec kin a restaurací, měl 41 poboček

Kvůli pandemii koronaviru zbankrotoval americký řetězec kin spojených s restauracemi Alamo Drafthouse Cinema. Vznikl roku 1997 v Texasu, kde měl nejvíc ze svých 41 poboček. Další se nacházely v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu nebo Kansas City.

Podle agentury AP se teď firma pokusí využít 11. kapitoly bankrotového zákona, která je v USA častým nástrojem restrukturalizace. Společnostem umožňuje odprodat část byznysu, obměnit vedení, dohodnout se s věřiteli na dalším postupu a po čase se případně vrátit k běžnému fungování.

"Tento proces firmě zajistí tolik potřebné financování na stabilizaci situace v době pandemie, která měla bezprecedentní a nezměrný dopad na zábavní průmysl i gastronomii," uvedl řetězec, který byl podle AP známý špičkovou kvalitou obrazu a zvuku v kinech i kvalitním jídlem a občerstvením v restauracích. Pobočky musely stejně jako většina světových kin zavřít vloni v březnu kvůli první vlně pandemie koronaviru, nyní v omezeném režimu fungují jen v několika amerických státech.

Zdroj: AP
Další zprávy