Sestra španělského krále je obviněna z daňových podvodů

ČTK ČTK
25. 6. 2014 9:57
Infantka Cristina se měla podle vyšetřujícího soudce podílet na machinacích svého manžela. Hájí se ale tím, že o aktivitách chotě nevěděla.
Princezna Cristina.
Princezna Cristina. | Foto: Reuters

Madrid - Soudce ve středu obvinil sestru španělského krále Felipeho VI., infantku Cristinu, z praní špinavých peněz a daňových podvodů.

Podle místního tisku byla prokuratura proti. Proces už beztak poškodil image nového krále a celé monarchie, ačkoliv Felipe VI. do skandálu osobně není nijak zapleten.

Felipe byl korunován minulý týden poté, co jeho otec Juan Carlos abdikoval.

Korunovace Felipe VI.
Korunovace Felipe VI. | Foto: Aktuálně.cz

Vyšetřující soudce infantku viní ze spoluodpovědnosti za údajnou trestnou činnost jejího manžela Iňakiho Urdangarina. Skandál v králově rodině otřásl důvěrou Španělů v monarchii.

Obnovení dobrého jména královské rodiny je přitom jedním z hlavních cílů nového panovníka.

Dcera krále Juana Carlose I. tvrdí, že o machinacích svého manžela nic nevěděla. Také prokuratura se podle tisku proti snaze vyšetřovacího soudce obvinit infantku ohradila.

Neexistují prý žádné přímé důkazy o zapojení členky královy rodiny do nelegálních obchodů jejího muže.

Devětačtyřicetiletá Cristina vlastnila spolu se svým mužem, bývalou sportovní hvězdou v házené, společnost Aizoon. Podle vyšetřovatelů se jednalo o fiktivní firmu, která vznikla za účelem vyvedení státních peněz z nadace vedené právě Urdangarinem. I on veškerá obvinění odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy