Španělský král Juan Carlos opustí trůn, nahradí ho Felipe

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 6. 2014 14:04
Královskou rodinu už delší dobu stíhají skandály. V nedávném průzkumu si panovníkův odchod přálo 62 % Španělů.
Juan Carlos naslouchá svému synovi, budoucímu králi Španělska.
Juan Carlos naslouchá svému synovi, budoucímu králi Španělska. | Foto: Reuters

Madrid - Španělský král Juan Carlos se po devětatřiceti letech vzdává trůnu.

Na jeho místo nastoupí princ Felipe, kníže asturský.

"Jeho Veličenstvo král Juan Carlos mi právě oznámil svoje rozhodnutí abdikovat," řekl dopoledne předseda vlády Mariano Rajoy, který zároveň monarchu ocenil coby "neúnavného obhájce našich zájmů".

Současný panovník možnost postoupit trůn svému synovi zvažoval už nějakou dobu, což ostatně potvrdil i během svého pondělního vystoupení v televizi a rozhlasu.

Národu sdělil, že rozhodnutí "s velkým pohnutím" učinil už v lednu, kdy slavil své 76. narozeniny.

"V popředí musí být nová generace," prohlásil král, podle něhož je Felipe dostatečně "zralý a připravený", aby zemi vedl do další nadějnější éry.

Nelichotivý průzkum

Král Juan Carlos musel v lednu spolknout výsledky průzkumu, podle něhož si 62 procent Španělů přálo jeho abdikaci. Mezi mladšími lidmi ve věku mezi osmnácti až třiceti lety to je dokonce 78 procent.

Král podepisuje oznámení o abdikaci
Král podepisuje oznámení o abdikaci | Foto: Reuters

Jeho prostřední dcera - princezna Cristina - se navíc dozvěděla, že bude (coby historicky první příslušnice panovnického rodu ve Španělsku) obžalována. Z daňového úniku a praní špinavých peněz.

Prestiž královské rodiny, ještě donedávna velmi oblíbené, klesá od roku 2011. Tehdy se provalil skandál se zneužíváním peněz pro dobročinnou sportovní nadaci, kterou vedl králův zeť a Cristinin manžel Iňaki Urdangarín.

Cristina je v podezření, že se na přesouvání peněz z nadace na soukromé účely, konkrétně na bydlení své rodiny, podílela. V únoru strávila u výslechu šest hodin.

Španělský král Juan Carlos s marockým králem Muhammadem VI. v Marrákeši.
Španělský král Juan Carlos s marockým králem Muhammadem VI. v Marrákeši. | Foto: Reuters

Urdangarín - bývalý španělský reprezentant v házené a bronzový medailista z olympiády v Sydney - je podezřelý ze zpronevěry šesti milionů eur.

Juan Carlos k tomu sice poznamenal, že "spravedlnost platí ve Španělsku pro každého", ale mnoho Španělů o tom zřejmě tak pevně přesvědčeno není.

Princ Felipe jako naděje

Soudě podle poklesu popularity nejen královské rodiny, ale instituce monarchie jako celku. Podle listu El Globo si těsná většina Španělů myslí, že by bylo nejlepší ji zrušit.

Šestasedmdesátiletý král má také vážné zdravotní problémy. Je po operaci zad a kyčlí, v lednu projev přednesl jen s velkými obtížemi.

Abdikační text, podepsaný králem.
Abdikační text, podepsaný králem. | Foto: Reuters

Přesto dlouho odmítal spekulace, že by mohl po vzoru nizozemské královny Beatrix II. rezignovat a přenechat trůn svému synovi.

Právě v něm vidí stoupenci monarchie naději na její přežití. Felipemu a jeho manželce Letizii se zatím skandály vyhýbají. Oba vozí osobně své děti do školy a chodí normálně do restaurací, budují si image "normálních" lidí.

Juan Carlos měl velký respekt za roli, kterou hrál v polovině sedmdesátých let při přechodu od diktatury Franciska Franka k demokracii.

To už je ale minulost. Teď se spíš hovoří o jeho krytí zeťova skandálu, loveckém výletu do Botswany v době hluboké španělské ekonomické krize a o jeho milostném vztahu s téměř o třicet let mladší německou aristokratkou Corinnou zu Sayn-Wittgensteinovou.

Belgický král Albert II. abdikoval loni 21. července. Prohlásil, že v 79 letech již nemůže vykonávat povinnosti podle svých představ. Vystřídá ho jeho 53letý syn, korunní princ Philippe.

 

Právě se děje

Další zprávy