Ve Španělsku už je nakažených přes 11 tisíc lidí a skoro 500 jich zemřelo. Je po Itálii druhou evropskou zemí nejhůře zasaženou koronavirem, který se v lednu začal šířit z čínského města Wu-chan. Zatímco tam se dnes karanténa a omezení pohybu uvolňují, Španělé přistoupili k tvrdým opatřením. Od pondělí jsou zavřené všechny podniky a obchody kromě potravin a lékáren. Lidé nesmějí vycházet ven kromě cest do práce nebo na nákup důležitých surovin.
Ulice ve vylidněných městech hlídá policie a armáda. Při porušení karantény hrozí pokuta minimálně 100 eur (zhruba 2700 korun) a až roční vězení. Zakázáno je navštěvovat přátele nebo rodinu u nich doma, sportovat venku, grilovat a jakkoliv se srocovat.
🔴 AVISO IMPORTANTE 🔴
— Ayuntamiento Madrid (@MADRID) March 15, 2020
En cumplimiento del estado de alarma decretado por el Gobierno de la Nación por la evolución del #COVID19, el Ayuntamiento pide a la ciudadanía el cumplimiento estricto las medidas tomadas 👇 #YoMeQuedoEnCasa #SéResponsable #Coronavirusmadrid pic.twitter.com/QVkRNZXZYa
Karanténu vyhlásil španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu večer na celkem 15 dní. Už teď je ale jasné, že to nebude stačit. Od tohoto týdne španělská vláda každé ráno zveřejňuje aktuální počty nakažených a zemřelých. Jde o přibližná čísla, protože rostou každou chvílí. V úterý počet nakažených stoupl o 2000 případů.
Vývoj epidemie ve Španělsku kopíruje italský model, kterým si už předtím prošla i Jižní Korea. Počty nakažených každým dnem exponenciálně rostou. Na pondělní tiskové konferenci španělské vlády padl předpoklad, že nové případy přestanou tak rychle přibývat až za deset dní.
Španělský list El País ale upozorňuje, že přestože si země prochází tím, co už předtím prožila Jižní Korea, nebere si z ní vláda příklad. Reakce Jihokorejců byla mnohem rychlejší a účinnější.
Dobrý příklad z Koreje
Madrid přistoupil k přísným opatřením mnohem později, v neděli bylo ve Španělsku už 7000 nakažených. Také se v zemi ještě před několika dny konaly masové akce. Osmého března na Mezinárodní den žen hlavním městem prošel průvod zhruba 120 tisíc lidí. V té době už bylo v zemi přes 600 nakažených.
Španělé si neodpustili ani fotbalové zápasy, kterým na stadionech přihlížely desítky tisíc diváků. Krajně pravicová strana Vox, třetí největší partaj ve Španělsku, uspořádala obří sjezd pro devět tisíc lidí v bývalé aréně na býčí zápasy. Nakonec se nákaze nevyhnul ani její lídr Santiago Abascal. Pozitivní test ale vyšel i dalším politikům, třeba manželce premiéra Pedra Sáncheze.
Situace kolem #COVID19 v Jižní Koreji se stabilizuje. Vrchol, pokud jde o nové případy, byl 29. února. @Hospodarky pic.twitter.com/7pZvkZuu2u
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) March 16, 2020
Přitom právě z Jižní Koreje si Španělé brát příklad mohou, protože tato asijská země má podobný počet obyvatel i stejně starou populaci, jejíž průměrný věk se pohybuje kolem 43 let. List El País srovnal oba přístupy a došel k závěru, že kdyby Madrid postupoval stejně rychle jako Soul, nařídil by nošení roušek a omezil pohyb osob už 28. února.
Korejci také mnohem více testují. Podle ředitele španělského vládního Centra pro koordinaci zdravotních výstrah a mimořádných událostí Fernanda Simóna ale nemá smysl testovat lidi bez příznaků. "To, že jste dnes negativní, neznamená, že se zítra nemohou objevit příznaky. Vytváří to falešný pocit bezpečí: protože jsem byl negativní, nemusím si dělat starosti, mohu jít kamkoliv a nemusím si měřit teplotu," cituje ho deník.
Neochotně do práce
Z pondělí na úterý stoupl oficiální počet nakažených ve Španělsku o 2000. Celkem 500 lidí zemřelo a přes tisícovku se jich uzdravilo. Přesto Španělsko se 47 miliony obyvatel zůstává čtvrtou koronavirem nejhůře postiženou zemí po Číně, Itálii a Íránu. Nově uzavřelo hranice a ministr vnitra nevyloučil, že v budoucnu uzavře i vzdušný prostor.
Většina nakažených je v metropoli Madridu. I zde je ale řada lidí, kteří v karanténě musí ven - nemohou pracovat z domova. "Je to směšné. Podívejte, nesu balíček ze Zary (obchod s oblečením - pozn. red.), před chvílí jsem rozvážel televize a matrace. Moje zdraví je ohroženo nesmysly," postěžoval si deníku El País zaměstnanec kurýrní společnosti.
Některé nyní prázdné hotely Madrid přeměnil na zdravotnická zařízení, kam jsou posíláni pacienti, kteří už nepotřebují hospitalizaci, ale musí být izolováni. Ministr zdravotnictví Salvador Illa také nařídil všem soukromým zdravotnickým firmám, aby byly k dispozici státu. V podstatě jde o dočasné zestátnění. Firmy vyrábějící roušky a zdravotnický materiál je budou vyrábět pro stát.