Španělé se ptají: Kde smíme kouřit?

Red Zah, ČTK
2. 1. 2006 14:11
Madrid - Protikuřácký zákon vyvolává ve Španělsku řadu nejasností. Španělé se ptají, kde mohou kouřit.
Španělsko přijalo protikuřácký zákon,který omezuje kouření v barech a restauracích
Španělsko přijalo protikuřácký zákon,který omezuje kouření v barech a restauracích | Foto: Aktuálně.cz

ČTĚTE: V Česku policisté trestali kuřáky na zastávkách

Zapálit si cigaretu teď kuřáci nesmí ve veřejných budovách a na pracovištích. Zakázány jsou tam i kuřárny. Vlastně se smí kouřit už jen ve volném prostranství nebo doma a s omezeními v restauracích. Španělští kuřáci jsou znejistěni. 

Za volantem ANO, v sexshopu NE!

Tisíce jich využily horkou linku ministerstva zdravotnictví, aby požádaly experty o radu. "Mohou kouřit řidiči náklaďáků za volantem?", chtějí vědět někteří. "Ano, kabina nákladního vozu sice je pracovištěm, ale není místem, kde by kouř rušil kolegy," zní odpověď.

A jak je to ve videokabinkách v sexshopech? "Zákaz kouření, protože jde o veřejně přístupný prostor." Je kouření zakázáno při býčích zápasech? Nikoli, pokud ovšem aréna není zastřešena.

PŘEČTĚTE SI: Vláda nutí Španěly, aby přestali kouřit

V pátek, poslední pracovní den starého roku, byly kanceláře ve Španělsku demonstrativně zaplněny popelníky. Kdo si chce zapálit nyní, musí jít na ulici. A to je dovoleno pouze o přestávkách, upozornily své zaměstnance velké firmy, jako například telekomunikační koncern Telefónica.

Nekuřácké zóny v restauracích

Restaurace s plochou přesahující 100 metrů čtverečních nyní jsou zřetelně rozděleny zástěnami na kuřáckou a nekuřáckou zónu. Nejpozději do osmi měsíců musí být oba prostory odděleny skutečnou zdí.

Majitelé menších hospůdek se musí rozhodnout, zda budou jejich lokály pouze pro kuřáky nebo jenom pro nekuřáky. Jeden hospodský z Pamplony o tom nechal rozhodnout své štamgasty v "referendu".

O snaze českých lidovců omezit kouření v restauracích ČTĚTE ZDE

Podle odhadů španělského svazu hostinských živností se rozhodlo zhruba 90 procent restaurací pro kouření, zbytek se vydal cestou zákazu kouření.

"Pokud nekuřácké hospody vystačí s penězi, mohly by se stát vzorem a jejich podíl může na konci roku 2006 být už dvacetiprocentní," domnívá se jeden zástupce hostinské činnosti. Ostatně v hotelích je 70 procent pokojů rezervováno pro nekuřáky.

Vězni kouřit smí

Foto: Reuters

Pro věznice platí zvláštní ustanovení, neboť chovanci si prostě nemohou jít zapálit na ulici. Na některých celách se kouřit smí, na jiných nikoli. Odsouzenci jsou přitom rozděleni do tří kategorií: kuřáci, nekuřáci a tolerantní pasivní kuřáci.

Protikuřácký zákon platí v celém Španělsku - pouze Mallorca a další Baleárské ostrovy se vzepřely. Regionální vláda v Palmě se domnívá, že její vlastní zákaz kouření je dokonce přísnější než celošpanělský.

PŘEČTETE SI: Firma reklamou na lightky neklamala

Na Baleárských ostrovech jsou i pro malé lokály předepsány kuřácké a nekuřácké zóny. Je však na majitelích, zda je oddělí bytelnými zdmi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy