Vítězové a poražení. Jak jsou na tom bývalé státy Sovětského svazu čtvrtstoletí po jeho rozpadu?

Ondřej Soukup Tomáš Kunc Ondřej Soukup, Tomáš Kunc
8. 12. 2016 11:39
Jak využily jednotlivé republiky bývalého Sovětského svazu za čtvrtstoletí svou nezávislost? Kdo získal a kdo naopak prodělal? Zde najdete grafický přehled nejdůležitějších údajů k 15 bývalým státům SSSR.

Před 25 lety se definitivně rozpadlo sovětské impérium. Ruský prezident Boris Jelcin, jeho ukrajinský kolega Leonid Kravčuk a běloruský předseda parlamentu Stanislav Šuškevič tehdy ve vládní rezidenci v Bělověžském pralese dohodli rozpuštění státního útvaru jménem Sovětský svaz.

Šokovanému Michailu Gorbačovovi, který byl stále sovětským prezidentem, to oznámili telefonem. Státní útvar vzniklý z bolševické revoluce v roce 1917 už prostě nešlo udržet. Na troskách sovětského impéria pak vzniklo Společenství nezávislých států (SNS), které jeden z politiků označil za “způsob civilizovaného rozvodu”.

Jak využily jednotlivé republiky bývalého Sovětského svazu za čtvrtstoletí svou nezávislost?

Mezi jednoznačné vítěze patří pobaltské státy. Splnil se jim sen o obnovení suverenity a zapojily se rychle do Evropské unie i NATO. Jejich životní úroveň sice nedohnala průměr EU, ale v rámci postsovětských států je jednoznačně nejvyšší.

Průměrně jsou na tom nyní Rusko, Kazachstán a Ázerbájdžán. Jejich ekonomický růst se ale nastartoval až koncem devadesátých let minulého století, kdy konečně začaly stoupat ceny ropy a zemního plynu. Ani jedna z těchto zemí se ale nedokázala zbavit závislosti na jejich exportu, takže pokles cen těchto strategických surovin je před třemi lety znovu tvrdě zasáhl. Jde navíc o autoritářské režimy bojující s netransparentností a korupcí.

Obyvatelé zbylých postsovětských států jim i přesto můžou závidět. Jsou na tom za čtvrtstoletí evidentně nejhůře. Korupce, etnické konflikty a občanské války jsou hlavním důvodem, proč jejich obyvatelé žijí hůř než v dobách Sovětského svazu.

Foto: Aktuálně.cz

Uzbekistán

Jeden z nejtvrdších autoritářských režimů si nedávno vyzkoušel předání moci. Zemřelého diktátora Islama Karimova vystřídal jeho dlouholetý premiér Šavkat Mirzijojev. Ten by podle prvních náznaků rád režim postupně liberalizoval. Problémem ale zůstává obrovská nezaměstnanost mezi mladými a nárůst islamistických hnutí.

Počet obyvatel 29,473 mil. (+0,93 %)
HDP per capita 6100 USD
Očekávaný věk dožití 73,8 roku
Veřejný dluh 8,3 % HDP
UN Human Development Index 114. místo

Zdroj: UN Human Development Report 2015, CIA World Factbook, EBRD Transition Report 2015

 

Právě se děje

Další zprávy