Řím - Francie a Itálie budou usilovat o změnu schengenské dohody o volném pohybu osob uvnitř Evropské unie.
Shodli se na tom v Římě Silvio Berlusconi a Nicolas Sarkozy. Změna má spočívat v tom, že bude možné dočasně obnovit kontroly na hranicích.
Důvodem je příliv uprchlíků ze severní Afriky, související s tamní dramatickou politickou situací. Od počátku roku vstoupilo do Itálie už přes dvacet tisíc běženců z Afriky, hlavně Tunisanů a Libyjců.
Oba politici se chystají navrhnout předsedovi Evropské komise José Barrosovi, aby členské země unie začaly o dočasném obnovení kontrol jednat.
"Je třeba vystoupit z unie, aby bylo možné zrušit Schengen," upozornil v úterý v Bruselu mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. To prý však v žádném případě není na místě. A podle Baillyho to ani žádná členská země EU nepožaduje.
"Chceme, aby dohoda o schengenském prostoru žila dál. Ale aby žila, musí být reformována," vysvětlil Sarkozy po schůzce v Římě.
Severoafričtí uprchlíci se stali v posledních týdnech příčinou sporů mezi Paříží a Římem. Francouzům vadilo, že italské úřady vydávají takzvaná schengenská víza, umožňující pobyt ve všech signatářských zemích dohody, i lidem, kteří nemohou doložit finanční zajištění svého pobytu.
Berlusconi novinářům řekl, že v procesu přijímání uprchlíků by měla platit evropská solidarita a severněji položené členské státy EU by problémy se severoafrickými uprchlíky neměly nechávat na bedrech jižních členů unie.
Proti takovémuto "přerozdělování uprchlíků" česká politická reprezentace na půdě EU dlouhodobě vystupuje.
K schengenské smlouvě se nepřipojily Velká Británie, Irsko a zatím ani Rumunsko a Bulharsko. Podepsaly ji naopak tři země, které nejsou členy EU: Island, Švýcarsko a Norsko.