Haag - Kosatka Morgan, nalezená ve zuboženém stavu v červnu roku 2010 u nizozemského pobřeží, nebude puštěna na svobodu, ale skončí v mořském akváriu v zábavním parku Loro Parque na Kanárských ostrovech.
Nizozemský soudce v písemném zdůvodnění uvedl, že "naděje na přežití Morgan na svobodě jsou nejisté".
Vědci, kteří se účastnili přelíčení jménem nizozemského delfinária v Harderwijku, jež o Morgan pečovalo v době její nemoci, argumentovali, že její vypuštění na svobodu by se rovnalo "rozsudku smrti".
Kosatky jsou velmi společenští tvorové, a samička Morgan by proto podle nich mohla přežít jen v případě, že by se podařilo najít v moři její původní rodinu.
Soudce M de Rooij z tohoto důvodu rozhodl, že "Morgan může být přemístěna do Loro Parque za účelem výzkumu a kvůli ochraně tohoto druhu".
Mluvčí delfinária Bert van Plateringen sdělil, že toto rozhodnutí "je pro Morgan to nejlepší".
Je to nezákonné
Ochránci zvířat, kteří se snažili soudní cestou domoci, aby kosatka Morgan mohla být puštěna na svobodu, jsou ale přesvědčeni, že byly porušeny zákony EU o nakládání s ohroženými druhy.
Unijní zákony zakazují využívání kosatek pro komerční účely. Jedinou výjimkou jsou výzkum nebo chov v zajetí kvůli zachování druhu.
Mluvčí evropského komisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika ale rozhodnutí nizozemského soudu podpořil.
"Evropská komise byla informována, že vypuštění (Morgan) do volné přírody není možné, neboť její naděje na přežití by byly omezené. Nebylo ani možné, aby tvor zůstal v Nizozemsku, protože to nedisponuje vhodným zařízením (pro velké mořské tvory)," citoval ho list Guardian.
Odborníci z Free Morgan Foundation, kteří se snaží zabránit jejímu umístění v jakémkoli zábavním parku, s tímto tvrzením ale nesouhlasí.
Ingrid Visserová, mořská bioložka, která připravovala návrh na vypuštění Morgan do Severního moře u norských břehů, prohlašuje, že tato kosatka by měla osmdesátiprocentní naději na přežití, pokud by vše bylo provedeno s příslušnou péčí.
Doktorka Visserová na webové stránce www.freemorgan.org napsala, že nizozemský soud odsoudil Morgan "k doživotnímu zajetí v pusté betonové nádrži".
"Realisticky vzato se to rovná trestu smrti, protože kosatky se v zajetí dožívají v průměru pouze 8,5 let, zatímco na svobodě více než 50 let," tvrdí Visserová.
Nadace Free Morgan se nyní bude snažit zvrátit rozhodnutí soudu s tím, že podle španělské vlády je Loro Parque pouhou zoologickou zahradou, která neprovádí žádnou výzkumnou nebo chovatelskou činnost, a proto v něm Morgan nemá co dělat.
Obchodní zájmy?
Dnes 1200 kilogramů vážící samička Morgan byla nalezena loni v nizozemském Waddenzee. Byla samotná, vyhladovělá a ve velmi špatném stavu.
Poté byla umístěna do delfinária v Harderwijku a analýza její DNA a hlasových projevů ukázala, že patří do subpopulace kosatek, žijící u Norska. Může pocházet ale také z islandské populace.
Nizozemská vláda loni rozhodla, že Morgan už zůstane v zajetí. Nadace Free Morgan toto rozhodnutí napadla soudně.
Loro Parque vlastní podle listu the Guardian německý podnikatel, ale kosatky v něm patří americké společnosti SeaWorld provozující v USA známé mořské parky, v nichž jsou tito kytovci největší atrakcí.
Na světě je nyní odhadem již jen 42 až 50 kosatek žijících v zajetí, protože jejich odchyt pro komerční účely již není povolen. Čtyřiadvacet z nich vlastní právě SeaWorld.
Tato společnost úzce spolupracuje s delfináriem v Harderwijku a "pomáhala mu s léčením Morgan a s vyhledáním domova pro ni".
Ochránci zvířat ale tvrdí, že za rozhodnutím soudu jsou právě komerční zájmy společnosti SeaWorld a její snaha dostat se legální cestou k novým kosatkám.
Nyní asi dvouletá Morgan podle nich v Loro Parque ve věku osmi nebo devíti let počne a bude mít potomka. SeaWorld tvrdí, že se ve věci angažoval "striktně v zájmu dobra tohoto tvora".