Šešelj je obviněn z odpovědnosti za vraždy, perzekuce a vyhlazování obyvatelstva, z nelidského zacházení a nucených přesunů, jichž se dopouštěly pod jeho velením polovojenské formace na nesrbském obyvatelstvu Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a severosrbské Vojvodiny.
Vůdce srbských ultranacionalistů však všechna obvinění odmítá a dnes se odmítl dostavit k zahájení procesu. To se kvůli jeho obstrukcím už několikrát odkládalo.
Šešelj kopíruje Miloševiče
Všeobecně je Šešelj považován za jednoho z iniciátorů národnostní nesnášenlivosti a etnických čistek v prostoru bývalé Jugoslávie a je jedním z nejvýznamnějších politiků, které má soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii ve vazbě.
Jeho proces se v mnohém podobá procesu s dnes již zesnulým jugoslávským a srbským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který se verdiktu kvůli předčasnému úmrtí nedočkal.
Ani Šešelj - podobně jako Milošević - neuznává autoritu soudu a vymohl si právo hájit se sám. Odmítá přiděleného obhájce a k členům poroty se chová urážlivě.
Před čtrnácti dny zahájil hladovku, kterou si chce vymoci splnění svých požadavků, například odvolání přiděleného advokáta a předložení všech dokumentů v písemné podobě, protože odmítá pracovat s počítačem.
Národní hrdina, či zločinec?
Zahájení procesu bylo již několikrát z technických důvodů kvůli urážlivému chování obžalovaného odloženo.
V Srbsku je ale Šešelj mnohými považován stále za národního hrdinu a jeho stoupenci žádají jeho osvobození.
I z vězeňské cely řídí nejsilnější parlamentní formaci - Srbskou radikální stranu, kterou povede v lednových volbách z prvního místa.