Žaloba žádá pro Oriče tvrdší trest

lem, pev, BBC
31. 7. 2006 11:40
Haag - Rozsudek haagského Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii nad Naserem Oričem se nelíbí žalobcům. Podali odvolání.
Naser Orič je jediným muslimem odsouzeným za válečné zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii v letech 1992-1995.
Naser Orič je jediným muslimem odsouzeným za válečné zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii v letech 1992-1995. | Foto: Reuters

Ve vězení si měl bývalý ochránce Slobodana Miloševiče a velitel bosenské armády Naser Orič odpykat dvouletý trest odnětí svobody. Jako první muslim byl totiž uznán vinným z válečných zločinů proti Srbům.

Podle soudu se Orič nesnažil zabránit vraždám a mučení srbských zajatců během bosenské války. Navzdory tomu však soud nařídil jeho okamžité propuštění, neboť Orič již ve vazbě strávil přes tři roky.

Za masakr mu hrozilo 18 let vězení

Vrchní žalobkyně OSN Carla del Ponteová vzkázala v pondělí přes svého mluvčího, že považuje rozsudek za příliš mírný. "Žalobkyně v pátek podala odvolání k odvolací komoře soudu ... s rozsudkem nesouhlasíme," řekl BBC její mluvčí Anton Nikiforov. 

Žaloba pro Oriče během procesu požadovala 18 let odnětí svobody, obhajoba naopak neustoupila od svého prohlášení, že Orič je nevinen, a měl by proto být ihned propuštěn.

Devětatřicetiletý Naser Orič je odpovědný za masakr Srbů ve vsi Bratunac nedaleko Srebrenice, kde bylo před 12 lety zabito na tři tisíce Srbů včetně žen a dětí.

Infobox

Srebrenica

PŘEČTĚTE SI:

Mezinárodní tribunál mu dále připisuje zničení řady vesnic ve východní Bosně a Hercegovině během let 1992 až 1993, kruté zacházení s vězni a vraždy řady srbských občanů.

"Věřím tomuto tribunálu a očekávám spravedlivý rozsudek," nechal se slyšet Orič před vynesením rozsudku, který ho odsoudil ke dvěma letům za mřížemi.

Hrdina, nebo válečný zločinec?

Mírové jednotky NATO zadrželi Nasera Oriče v Tuzle během roku 2003 a okamžitě ho předali Haagu.

Soudní přelíčení s velitelem bosenské armády bylo zahájeno v říjnu 2004 a očekávalo se od něj, že vnese nové světlo do srebrenických událostí začátku 90. let.

Před spravedlností stále prchají Radovan Karadzić a Ratko Mladić, kteří jsou označováni za hlavní viníky masakru muslimů v Srebrenici.
Před spravedlností stále prchají Radovan Karadzić a Ratko Mladić, kteří jsou označováni za hlavní viníky masakru muslimů v Srebrenici. | Foto: Reuters

Srbští politici si totiž dlouhá léta stěžovali, že pohled na válku v Bosně a Hercegovině je stále jednostranný a na lavici obžalovaných sedí pouze srbští vojáci a politici.

Velitel bosenské armády ve východobosenské Srebrenici Orič měl v letech 1992-1995 za úkol chránit muslimskou enklávu ve městě. Není proto žádné překvapení, že bosenskými muslimy je Orič považován za hrdinu.

  • Fakta o srebrenickém masakru - NAJDETE ZDE

Před spravedlností stále prchají Radovan Karadzič a Ratko Mladič, kteří jsou označováni za hlavní viníky masakru muslimů v Srebrenici. Srbské jednotky tam zabily na 8000 bosenských muslimů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy