Miloševičova smrt uškodila Haagu

David Koubek
13. 3. 2006 18:40
Haag - Slobodan Miloševič zemřel v sobotu ve vazbě válečného soudu v Haagu. Jeho smrt staví do těžké situace tribunál, který ho za pět let nedokázal odsoudit.
Čtyřiašedesátiletý Slobodan Miloševič
Čtyřiašedesátiletý Slobodan Miloševič | Foto: Reuters

Pro Mezinárodní soudní tribunál je to druhé úmrtí v průběhu jediného týdne. Minulé pondělí byl nalezen v cele oběšený srbský předák Milan Babič, který však už byl na rozdíl od Miloševiče odsouzen na třináct let.

Uvidí v Haagu Mladiče a Karadžiče?

Kontroverzní srbský exprezident byl obžalován z válečných zločinů a z genocidy v průběhu válek na území bývalé Jugoslávie a jeho proces se táhl už více než čtyři roky.

Po jeho smrti se budou okolnosti krvavých devadesátých let hůře objasňovat.

Otevřené zatím zůstanou také případy, které měl teprve haagský Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vyřešit: především dostat do Haagu generála Ratka Mladiče a bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče. O to se ale tribunál marně pokouší.

Zprávy o smrti Slobodana Miloševiče sledovali především lidé v zemích, kde byl nenáviděn. V Chorvatsku, Bosně, Albánii. Snímek je z obchodu s elektronikou v bosenské metropoli Sarajevu.
Zprávy o smrti Slobodana Miloševiče sledovali především lidé v zemích, kde byl nenáviděn. V Chorvatsku, Bosně, Albánii. Snímek je z obchodu s elektronikou v bosenské metropoli Sarajevu. | Foto: Aktuálně.cz

Srbský tisk dnes ráno otiskl na titulních stranách články se sugestivními titulky "V Haagu zabili Miloševiče". Srbové často poukazují na nelegitimitu haagského tribunálu.

Vydání dvou dalších "válečných zločinců", kterým se daří skrývat se v Srbsku, je tak po víkendu ještě méně pravděpodobné než doposud.

Pět let ve vazbě

Zastánci odsouzení Miloševiče naopak kritizují soud za to, že ho za pět let nedokázal odsoudit. Vinu kladou především komplikované obžalobě, kvůli které mohl Miloševič svůj proces neustále odsouvat.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Miloševič zemřel na zástavu srdce

Tělo mrtvého Slobodana Miloševiče dnes mezinárodní tribunál předal, ale neví se komu. Zatím se také neví, kde bude Miloševič pohřben...

KARIÉRA

1986 Stojí v čele Srbské komunistické strany.

1987 Staví se poprvé do role obránců srbského obyvatelstva v Kosovu. To mu přináší v Srbsku popularitu.

1989 Na shromáždění miliónu Srbů v Kosovu varuje před rozbitím Jugoslávie.

Dokončení najdete ZDE

KOMENTÁŘ

Slavomír Goga: Miloševičovo dědictví


...Spíše než psychickou labilitou se tento enfant terrible srbsko-jugoslávské politiky vyznačoval vždy touhou po moci a pragmatickým taktizováním za účelem jejího získání a udržení...

Kritiku si ale haagský tribunál vyslechl také od Moskvy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že bude požadovat opakovanou pitvu a analýzy Miloševičova těla, tentokrát ruskými patology. Rusko už dříve žádalo dočasné propuštění Miloševiče na léčení do Ruska, ale tribunál to odmítl.

"V situaci, kdy se nám nedostalo důvěry, máme také právo nedůvěřovat," odůvodnil Lavrov podle agentury Interfax, proč se chtějí o příčinách Miloševičovy smrti sami přesvědčit.

Mluvčí tribunálu Alexandra Milenovová řekla deníku Aktuálně.cz, že umožnění analýzy ruskými lékaři bude záležet na nizozemských vyšetřovatelích, kteří nyní Miloševičovo tělo zkoumají.

Miloševič: chtěli mě otrávit

Spekulace o příčině Miloševičovy smrti zesílily poté, co jeho právník Zdenko Tomanovič informoval, že politik měl být otráven. Miloševič to prý psal v pátečním dopise pro šéfa ruské diplomacie - stěžoval si v něm na to, že mu ve vězení dávají neznámé léky a žádal ho o pomoc.

Tribunál toto nařčení rezolutně odmítl.

Pochybnosti o Miloševičově smrti pak ale paradoxně vyvolal nizozemský toxikolog Donald Uges, který ještě před oficiálním závěrem vyšetření Miloševičova těla prohlásil, že v jeho těle se našla "cizí substance".

Touto substancí měl být rifampicin - silné antibiotikum proti lepře a tuberkulóze, které tlumí účinek jiných léků na srdce a snížení krevního tlaku, které musel Miloševič brát.

Uges podle AFP prohlásil, že Miloševič si "antiléky" bral úmyslně a svévolně, aby se jeho zdravotní stav zhoršil a aby mohl být převezen do Moskvy na léčení.

Tribunál: Nemáme informace

Otázkou zůstává, jak se mohly k Miloševičovi takové léky dostat.

Mluvčí tribunálu Milenovová dnes odmítla na tento dotaz Aktuálně.cz odpovědět s tím, že zatím ani není jasné, jaké látky měl Miloševič v krvi, protože stále ještě není k dispozici oficiální zpráva z patologického vyšetření.

"Slobodan Miloševič měl předepsané léky v souladu s lékařským vyšetřením," uvedla pouze Milenovová.

Blíže neupřesnila ani odpověď na to, kdy vlastně Miloševič zemřel. Podle informací médií byl v době, kdy ho dozorci nalezli, možná už několik hodin mrtvý. Milenovová řekla, že o době úmrtí nemá tribunál informace.

Všichni vězni přitom byli nepřetržitě sledováni. Tribunál pouze potvrdil, že přístup k Miloševičovi byl stejný jako k ostatním obžalovaným a nelišily se ani podmínky jeho pobytu.

Soudci vynesli celkem 56 rozsudků, z toho pět obviněných bylo zproštěno viny, a čtrnáct odsouzených si naopak svůj trest v Haagu už odpykává.

Soud proběhne jinde

Miloševič ale nebyl jediný, kdo se rozsudku nedožil - zemřelo už patnáct lidí, které haagský soud obvinil.

Agentura AP připomněla, že sám Miloševič už za válečné zločiny nebude moct být souzen, ale že o jeho podílu na genocidě možná rozhodne jiný soud - Mezinárodní soudní dvůr Spojených národů.

Na Srbsko totiž u této instituce OSN vznesla žalobu Bosna, a o Miloševičově podílu na válečných zločinech, od kterých se sám vytrvale distancoval, se tak možná přece rozhodne.

 

Právě se děje

Další zprávy