Zástupce vězeňské služby podle reportérů v soudní síni požádal soud, aby Navalnému změnil dříve uložený podmíněný trest 3,5 roku vězení na nepodmíněný a také Navalnému uložil půlmilionovou pokutu (asi 142 tisíc korun). Ještě dříve Navalného obhájci předložili soudu dokumenty o léčbě jejich klienta v Německu, kvůli které se nemohl dostavit ke kontrole, jak si podmíněný trest odpykává.
Sám Navalnyj se v soudní síni setkal se svou manželkou Julijí, kterou o den dříve potrestal soud pokutou za účast na nepovolené demonstraci za osvobození manžela. "Říkají, že jsi zlobivé děvče, vážně jsi porušila veřejný pořádek. Jsem na tebe pyšný," zažertoval.
Navalny in court https://t.co/kuc7i5lj8v
— Nataliya Vasilyeva (@Nat_Vasilyeva) February 2, 2021
V okolí soudu panují přísná bezpečnostní opatření. Policie mimo jiné uzavřela několik ulic v okolí, uvedla ruská média. U samé budovy soudu byly soustředěny značné pořádkové síly, včetně operativního pluku, určeného k potlačování masových nepokojů, uvedla agentura TASS. Přístup k sídlu soudu byl omezen.
Posílené policejní jednotky střeží nejbližší stanici metra. K přehrazení ulic v okolí soudu posloužila technika k odklízení sněhu.
Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná podle zpravodaje agentury i v centru hlavního města. Oddíly pořádkových sil jsou i na Puškinově náměstí, kde se dříve konaly opoziční demonstrace.
Hlavního oponenta prezidenta Vladimira Putina zadrželi 17. ledna hned po příletu do Moskvy z léčení v Německu. Vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim dříve uloženého podmíněného trestu. Podle obhájce mu hrozí roky ve vězení.
Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč podle aktuálního kurzu) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Přestože sama firma v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla "žádnou škodu".
Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.
Navalnyj se v Berlíně od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok. Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Stejně tak odmítá opozičníkova tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB.
Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí - tuto neděli více než 5400 a víkend předtím přes 3000. Proti uvěznění Navalného a mnohdy brutálním zásahům proti demonstrantům protestuje Západ, který hrozí Rusku dalšími sankcemi.