Lucemburk - Výrobky produkované izraelskými osadníky Západního břehu Jordánu není možné považovat za zboží pocházející z Izraele. Proto na něj neplatí celní úlevy EU, kterým se těší izraelský export.
Ve čtvrtek o tom rozhodl Evropský soudní dvůr, který je nejvyšší právní autoritou Evropské unie.
Evropská unie poskytuje celní úlevy jak výrobkům pocházejícím z Izraele, tak z Gazy a Západního břehu, který je Izraelem od roku 1967 okupován. Podle soudu se však tato smlouva v případě Izraelců vztahuje pouze na export z oblasti v rámci mezinárodně uznávaných izraelských hranic.
Neplatí tedy pro víno, počítačové komponenty, sušenky, kosmetiku a další produkty osadníků Západního břehu, který považují Palestinci za část svého budoucího státu.
„Produkty pocházející ze Západního břehu nespadají pod teritoriální rozlohu dohody mezi EU a Izraelem. Nesplňují tak podmínky preferenčního zacházení vymezené touto dohodou," stojí v prohlášení soudu. „Dohoda mezi EU a Izraelem se týká teritoria státu Izrael, zatímco dohoda mezi EU a Palestinou se vztahuje na teritoria Západního břehu a Gazy."
Výrobky izraelských osadníků tak budou jediným exportem, na který se cla vztahují. Jejich cena tak zřejmě vzroste. Podle pozorovatelů se rozhodnutí sice přímo netýká blízkovýchodního mírového procesu, nepřímo však zpochybňuje izraelský nárok na území získané od Jordánska v Šestidenní válce.
Zda se rozhodnutí týká rovněž východního Jeruzaléma, který Izrael zabral po stejném konfliktu a jednostranně anektoval roku 1980, není v tuto chvíli jasné.
Podle izraelského listu Haarec se však verdikt paradoxně může dotknout i Palestinců. Ti v současné době většinou nemohou pracovat přímo v Izraeli a někteří nalezli zaměstnání coby levná pracovní síla právě v továrnách v židovských osadách Západního břehu.
Izraelské ministerstvo zahraničí rozhodnutí soudu zatím nekomentovalo.