Moskva (od našeho spolupracovníka) - Případ bývalého moskevského primátora Jurije Lužkova, který požaduje po vedoucím kremelské kanceláře Sergeji Naryškinovi milionové odškodnění za narčení z korupce, začal projednávat obvodní soud v Moskvě.
Naryškin prý svým prohlášením o mimořádně vysoké korupci v Moskvě způsobil někdejšímu starostovi morální újmu.
Proces je ale ve skutečnosti vyústěním už rok trvajícího sporu mezi Lužkovem a Kremlem.
Žaloba na vedoucího prezidentské administrativy je způsob, jakým se Lužkov rozhodl pomstít za své loňské odvolání. Lužkov ani Naryškin k soudu nepřišli, jejich právníci nicméně potvrdili, že klienti trvají na svém.
Naryškinův advokát Timur Gančin u Presněnského soudu uvedl, že výrok o mimořádné úrovni korupce na moskevské radnici je založený na dekretu, jímž prezident Medveděv starostu odvolal.
Lužkovův právník Alexej Melnikov je naopak přesvědčen, že se jedná o tvrzení, které bývalého šéfa moskevské radnice očerňuje. Zároveň upozornil, že jeho klient nebyl za korupci stíhán, a pokud takové podezření existuje, měly by se jím zabývat příslušné orgány.
Vše začalo v rádiu
Lužkov Kreml na souboj poprvé veřejně vyzval v říjnu, rok poté, co byl odvolán. V rozhovoru pro Rádio Svoboda řekl, že se ho šéf prezidentské administrativy Naryškin pokoušel přimět k dobrovolné demisi, neboť o jeho osudu na postu moskevského starosty prezident už dopředu rozhodl.
"Rozhodnutí bylo přijato a lidsky vám doporučuji nevyvádět. Chápejte, začíná předvolební práce a tak dále. Pro nás to je důležité," řekl prý Lužkovovi šéf kremelské kanceláře.
V další části rozhovoru se odvolaný starosta pustil i do Dmitrije Medveděva. "Medveděv ukázal svou neschopnost řešit problémy země. To se týká nejen prezidentského, ale i premiérského postu," řekl k plánované rošádě v nejvyšších patrech ruské politiky.
Připomeňte si, co říkají na současnou politiku Kremlu Rusové:
Odpověď Kremlu na sebe nedala dlouho čekat. Sergej Naryškin novinářům sdělil, že prezident Medveděv neodvolal Lužkova pouze kvůli ztrátě důvěry, jak stojí v oficiálním rozhodnutí, ale také kvůli mimořádně vysoké úrovni korupce, které se měli Lužkov a jeho okolí dopouštět.
Korupce jako symptom
Za obviněním z korupce ale není jen snaha Kremlu zdiskreditovat nepohodlného politika. Korupce se stala prakticky synonymem pro bezmála dvacetiletou vládu Jurije Lužkova nad Moskvou. Symbolem klientelismu a korupce je v Rusku i jeho druhá manželka Jelena Baturinová, respektive grandiózní úspěchy její firmy Inteko.
Z nevelkého družstva, specializujícího se na výrobu umělohmotného nábytku, se Inteko v novém tisíciletí rozrostlo v impérium ovládající čtvrtinu stavebního trhu panelových domů v Moskvě. A ve svého času největšího dodavatele cementu v zemi.
Výnosný byznys zároveň Baturinovou katapultoval nejen mezi ruskou, ale i světovou podnikatelskou elitu.
Podle ratingu amerického ekonomického měsíčníku Forbes na vrcholu své slávy v roce 2009 s majetkem v hodnotě 2,9 miliardy dolarů obsadila 342. příčku, coby nejbohatší ruská podnikatelka.
Podnikatelský talent se poroučel. Spolu s manželem
Odvolaní Lužkova z postu moskevského starosty v září 2010 ale znamenalo konec úspěšného podnikání Baturinové. Nový starosta Moskvy Sergej Sobjanin po svém jmenování do funkce zrušil několik projektů mezi městem a Intekem, Baturinová přišla o lukrativní zakázky. Letos v září pak firmu prodala.
Jak vzkázala z londýnského exilu, kam stačila ještě loni odjet, byl na ni vyvíjen silný tlak, aby v Rusku skončila s podnikáním.
Lužkov, který byl v polovině listopadu pozván na výslech jako svědek, doporučil své manželce, aby se do Ruska nevracela.
Jurij Lužkov vládl Moskvě od roku 1992 a patřil k zakladatelům nynější nejsilnější ruské politické strany Jednotné Rusko.