Sony na kolenou, okradeno 77 milionů hráčů Playstation

Jan Kovalík
27. 4. 2011 13:40
Firma Sony není již přes týden schopna obnovit provoz své herní sítě
Foto: Hratelně.cz

Tokio - Po týdnu odstávky herní a nákupní sítě Playstation Network (PSN), kterou má na svědomí neznámý hacker, přiznala firma Sony, že došlo ke zcizení osobních informací, včetně čísel kreditních karet, u 77 milionů jejích uživatelů.

Těžký rok 2011

Vedení firmy Sony nebude na rok 2011 vzpomínat v dobrém. Mimo ničivé zemětřesení, které ochromilo několik provozů elektronického giganta, přes smrt bývalého šéfa koncernu Norio Ohga se korporace od začátku roku potýká s dvěma problémy - hackingem a reakcí Sony na problémy s hackingem spjaté.

Playstation Network spojuje všechny uživatele konzolí Playstation 3 (PS3) a PSP. Skrze tuto síť spolu mohou hráči komunikovat, hrát společně hry, stahovat dema her, kompletní hry a filmy. Pro veškeré nákupy je přirozeně třeba firmě svěřit své jméno, adresu, číslo kreditní karty a tak dále.

Nyní se všechny tyto údaje ocitly v rukou neznámého hackera a 77 milionů zákazníků se začíná ptát, jak dlouho firma reálný rozsah hackerského útoku tajila a své uživatele neinformovala. Historicky největší krádež osobních dat zákazníků jedné firmy je ovšem jen smutný vrchol déle trvajícího problému.

Sony vs. Geohot

Počátkem roku se jedenadvacetiletému hackerovi z New Jersey podařilo kompletně prolomit bezpečnostní ochranu konzole Playstation 3, což mimo jiné umožnilo hráčům používat pirátské kopie her. George "Geohot" Hotz se svým dílem netajil a respekt v internetové komunitě si získal už dřívějším prolomením ochrany iPhonu.

Sony Hotze zažalovala a rozjel se soudní proces, který měl skončit precedenčním rozsudkem. Jinými slovy odpovědí na otázku, má-li zákazník, který zaplatí za hardware, právo nakládat s tímto jako se svým majetkem. K precedentu ale nedošlo, protože soud nakonec skončil dohodou.

Podobný rozsudek, v mnohem menším měřítku, padl tento měsíc ve Finsku. Soud přikázal Sony vrátit polovinu ceny PS3 uživateli, protože firma pomocí updatu softwaru odstranila z konzole možnost spouštět alternativní operační systém.

Nesahejte na funkce

Ze stejného důvodu se do hackování PS3 podle svých slov pustil Geohot a početná internetová komunita. Firma Sony však odmítla možnost spouštět na konzoli alternativní operační systém obnovit a software v nových přístrojích již s touto funkcí nepočítá.

Zruční programátoři si proto pomohli po svém, prolomili ochranu systému, což jim umožnilo instalovat do konzole jakýkoliv program.

Těsně před ukončením soudního sporu Sony vs. Geohot se do věci vložil hackerský kolektiv Anonymous, veřejnosti známý útoky na servery Visa a Mastercard v souvislosti s aférou Wikileaks.

V rámci Operation Sony publikovali Anonymous na internetu osobní informace nejužšího vedení korporace, včetně jejich rodinných příslušníků. Krátkodobě se jim podařilo vyřadit z provozu PSN a své příznivce vyzvali i k fyzickému obsazení obchodů Sony.

Do bojkotu obchodů se nakonec zapojilo jen několik desítek věrných a firma v reakci vydala prohlášení, že akce Anonymů naopak zvýšila zájem o jejich výrobky a přispěla ke zvýšení zisků.

Jen začátek

Anonymous své útoky tradičně doprovodili videozprávou pro Sony, kde vysvětlují své motivy. Firmě vyčítají, že omezuje svobodný tok informací a svou žalobou na Hotze upírají uživatelům používání volně dostupného softwaru.

"Jsme Anonymous, neodpouštíme. Sony, toto byl jen začátek. Připravte se na největší útok, který jste kdy zažili," končila jejich zpráva pár dní před vyřazením PSN z provozu.

Od zkompromitování bezpečnosti PSN a zcizení osobních informací milionů uživatelů se ale Anonymové distancovali. Jejich předešlé útoky na firmy se nikdy nedotkly samotných uživatelů.

Firma Sony podala trestní oznámení na neznámého pachatele a na pomoc s řešením bezpečnostního skandálu si najala externí bezpečnostní službu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 12 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Prokuratura v Minnesotě vznese obvinění ze zabití vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy