"Je čas se rozloučit." Sonda Philae už se z komety nikdy neozve, oznámili vědci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 2. 2016 13:50
Vědci vzdali veškeré naděje, že evropská robotická sonda Philae ještě naváže spojení se Zemí. V pátek to oznámila německá vesmírná agentura DLR, která ji spolu s dalšími evropskými vědci sleduje. Sonda, která v roce 2014 přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko, se od loňského léta neozývá. Podle agentury "je načase se s ní rozloučit". Kometa se vzdálila Slunci a je na ní tak chladno, že robot nemůže pracovat.
Robot Philae.
Robot Philae. | Foto: ESA

Paříž - Evropští vědci se v pátek rozloučili se sondou Philae, která v listopadu roku 2014 přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko. A která se už několik měsíců neozývá.

K Zemi už podle nich z komety nikdy signál nevyšle.

Robotická sonda fungovala na kometě po náročném přistání pouhých 60 hodin - a pak jí došla energie. Díky tomu, že se kometa při svém pohybu přiblížila ke Slunci, mohla ale energii opět dobít.

První signál vyslala 13. června, pak 24. června a naposledy se ozvala 9. července 2015.

Podle Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR) je sonda nyní pravděpodobně pokryta prachem a v příliš chladných podmínkách na to, aby mohla fungovat.

Kometa Čurjumov-Gerasimenko se vzdaluje Slunci, takže solární panely robota dostávají méně světla, energie. "Kometa chladne a robot také. Příjmové antény sondy jsou stále v provozu, ale je upřímné a realistické říci, že je skutečně nepravděpodobné, že bychom sondu Philae opět zaslechli," vysvětil agentuře AFP Stephan Ulamec v prohlášení DLR.

V samostatném prohlášení francouzská vesmírná agentura CNES uvedla, že také neočekává obnovu spojení s modulem Philae. Zdůraznila ale, že jeho mateřská sonda Rosetta je stále aktivní.

Ambiciózní projekt

Ještě koncem prosince vědci věřili, že by sonda mohla spojení se Zemí do konce ledna opět navázat. Lednový pokus, označovaný za poslední naději jejího oživení, byl ale neúspěšný.

Vědci tehdy předpověděli, že další snahy o spojení znemožní očekávané prudké snížení teploty v místě sondy.

Průzkumný modul Philae vypustila mateřská sonda Rosetta po desetileté pouti vesmírem. Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty Evropské vesmírné agentury.

Cílem Philae bylo kometu zevrubně prozkoumat, včetně její vnitřní struktury. Vědci chtěli poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.

Než se aparát po přistání na kometě odmlčel, zaznamenal stopy organických molekul obsahujících uhlík, který je základem života na Zemi. Jedním z úkolů sondy bylo zjistit oprávněnost hypotézy, že život na zemský povrch dorazil právě z komet.

Díky kometám můžeme zjistit, jak vznikla sluneční soustava, jsou jako konzerva, kterou potřebujeme otevřít, popisuje publicista Pavel Toufar, proč je přistání robota Philae na kometě důležité. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy