Kometa, na které usnul lidský robot. Fotky z neznámého světa

Foto: ESA
Petr Jemelka ESA, Petr Jemelka
17. 2. 2015 19:40
Sonda Rosetta Evropské vesmírné agentury poslala na Zemi snímky z těsného průletu kolem komety.

Berlín - Evropská vesmírná agentura (ESA) zveřejnila šestnáct snímků komety Čurjumov-Gerasimenko, které pořídila sonda Rosetta během zatím nejtěsnějšího průletu nad povrchem komety.

Nejvíce se Rosetta ke kometě přiblížila v sobotu ve 13:41 SEČ - na pouhých šest kilometrů, a to nad takzvanou Imhotepovou oblastí.

Během neděle pak vědci stahovali fotografie, které později upravili do čtyř montáží.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy